Margaret Atwood romanları Doğan Kitap'ta

Margaret Atwood romanları Doğan Kitap'ta

Feminist yazar Margaret Atwood'un, Kör Suikastçi ve Damızlık Kız adlı romanları Doğan Kitap tarafından yayınlandı. Trump’ın Başkan seçilmesinin ardından ABD’de tekrar popüler olan Damızlık Kızın Öyküsü kitapçı raflarının ön sıralarına çıktı.

Dünyaca ünlü yazar Margaret Atwood’un, 2000 yılında Booker Ödülü’ne layık görülen romanı Kör Suikastçı, roman içinde roman tekniğiyle geçmişe ve geleceğe odaklanıyor. Yirminci yüzyılın başında savaşın, krizlerin ve ihanetin yıktığı Iris ve Laura Chase adlı kız kardeşlerin trajedisini anlatırken, Laura Chase’in ölümünden sonra yayımlanan distopik romanıyla geleceği anlatıyor.

Savaş, ekonomik kriz aile kurumunun temellerini sarsmış, mutlu aile salonlarından taşan sırlar insan hayatının karmaşıklığını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Atwood’un intihar, aşk, ölüm, ihanet sarmalında anlattığı aile öyküsü, insan trajedisinin bugün ve gelecekteki yüzünü yansıtan eşsiz bir yapıt.

Anlatılan bizim hikâyemizdir!

Margaret Atwood’un başyapıt niteliğindeki feminist distopyası Damızlık Kızın Öyküsü, bütün distopyalar gibi geleceğe dair bir paranoyayı değil, içinde yaşadığımız gerçeğin ta kendisini dile getiriyor. Atwood’un tasarladığı erkek egemen bir oligarşinin egemenliğindeki gelecek, bir çevre felaketinden sonraki dünyayı anlatır. Bu dünyada ABD, otokratik bir yönetime dönüşür. Bu ülkede tüm hakları ellerinden alınan kadınlar, işlevlerine göre gruplara ayrılmıştır. Gayri-Kadın adı verilenler kolonilere gönderilmiş, üreme yeteneğine sahip olan az sayıdaki kadın ise Damızlık Kız olarak komutanların emrine verilmiştir. Üreme kabiliyeti, kadının sahip olduğu tek ayrıcalıktır. Kadın bu kabiliyeti sayesinde ayakta kalabilecektir ama kadın bedenine arzu ve haz yasaklanmıştır.

Kadınlar ya arzuyu, düşünceyi, hatırlamayı, hissetmeyi unutacaklar ya da bedenlerini, ruhlarını ve geleceği muhafazakâr rejimin ellerinden kurtaracaklardır. 

Trump'ın başkanlığıyla yeniden gündeme gelen Damızlık Kızın Öyküsü Batı basınında hemen her gün hakkında yeni bir yazı yayımlanıyor. Nisan ayında yayımlanacak aynı adlı TV dizisine de konu oldu. Türkçede çok uzun yıllar sonra ikinci kez, Doğan Kitap tarafından okuyucuyla buluşturuluyor.

"Üstopya" yazarı Atwood

Margaret Atwood, (1939, Ottowa) Kanadalı şair, yazar, eleştirmen, denemeci, feminist ve çevre aktivisti. Özellikle “ütopya” ve “distopya” kavramlarını birleştirerek “üstopya” adını verdiği kendine özgü bilimkurgu türündeki romanlarıyla tanındı. Kör Suikastçı (Booker Ödülü, 2000), Damızlık Kızın Öyküsü, Tufan Zamanı, Antilop ve Flurya gibi romanları Türkçede de yayımlandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS