Özlem Belkıs ve Duygu Kankaytsın, 'Sanatın Gölgedeki Kadınları'nı anlatacak

Özlem Belkıs ve Duygu Kankaytsın, 'Sanatın Gölgedeki Kadınları'nı anlatacak

Özlem Belkıs ve Duygu Kankaytsın, 'Sanatın Gölgedeki Kadınları'nı anlatacak

Özlem Belkıs ve Duygu Kankaytsın, "Sanatın Gölgedeki Kadınları" adlı kitaplarında edebiyat ve sanatta eril tarihin dışında bırakılmış kadınları anlatıyorlar. İki yazar "Tarihi Erkekler Yazarlarsa" başlıklı söyleşi de okurlarıyla buluşacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sanatın Gölgedeki Kadınları, 1850-1950 yılları arasında etkinlik göstermiş, pek çok iyi iş ortaya koymuş, yine de edebiyat ve sanatta eril tarihin dışında bırakılmış kadınlara odaklanıyor.

Volin'in Bilinmeyen Devrim'i okurla buluştu

Halide Edip’ten Emine Semiye’ye, Afife Jale’den Macide Tanır’a, Ayşe Zekiye’den Mebrure Alevok’a, İhsan Raif’ten Mihri Müşfik’e, Sabiha Bozcalı’dan Sabiha Bengütaş’a, Güzin Duran’dan Muazzez Aruoba’ya kadar pek çok kadın bu kitapta bir araya geliyor, anılıyor ve müthiş bir enerjiyle tartışılıyor.

China Miéville'den Rus Devriminin hikayesi: Ekim

Kadınların tarihi incelenirken amaç, onları var olan eril tarihin içinde “olmaları gereken” yere iliştirmek ya da yazılı tarihin boşluklarını doldurmak değil, kadınların üretimlerine, yaratıcılıklarına, güçlükleri aşmada geliştirdikleri stratejilere daha yakından bakmak, kadınların geçmiş deneyimlerini bugünün pratikleri içinde yeniden üretmek, görünür kılmak...

Kadınların deneyimleri her durumda güçlenmek için eşsiz birer ilham kaynağı. Bu deneyimleri düşünerek, hayal ederek ve anlayarak, şimdiye taşımanın zamanı...

Söyleşi nerede?

Ayrıntı Yayınları'nın Schola Dizisinden çıkan Sanatın Gölgedeki Kadınları kitabının derleyenleri Özlem Belkıs ve Duygu Kankaytsın, yarın düzenlenecek bir söyleşide okurlarıyla bir araya gelecek. Belkıs ve Kankaytsın, "Tarihi Erkekler Yazarsa" başlıklı söyleşide "Sanatın Gölgedeki Kadınları"nı konuşacak. Söyleşi yarın (30 Mayıs) İstiklal Caddesi'ndeki Suriye Pasajı'ndaki Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı'nda saat 17.00'da gerçekleştirilecek.