Özlem Özdemir Cumhuriyetin ilham veren kadın kahramanlarını yazdı

Özlem Özdemir Cumhuriyetin ilham veren kadın kahramanlarını yazdı

Kırmızı Kedi Yayınları gazeteci Özlem Özdemir'in "İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları/ Öncü Kadınlar" kitabını okurla buluşturdu. Ceren Kerimoğlu'nun okulların okuma listelerine giren, binlerce çocukla buluşan Poşetto kitabı da yayınevinin etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Gazeteci Özlem Özdemir, "İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları/ Öncü Kadınlar" adlı kitabında günümüz çocuklarına ve gençlerine ilham verecek Cumhuriyet döneminde yaşamış 25 kadının hayat hikâyelerini anlatıyor.

İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları/ Öncü Kadınlar

Özdemir kitabında, okuyanların aslında çok iyi bildiği isimlerin bilinmeyen yönlerini açığa çıkarıyor ve gençlere hayallerinin peşinden koşmalarına hiçbir engel olmadığını anlatıyor.

"Sevgili çocuklar ve gençler, önünüzde uzun bir hayat var. Siz yeter ki çok çalışın ve hayallerinizin peşinden gitmekten korkmayın. Gelecek sizsiniz ama geleceği yaratacak olan da sizsiniz, hiç unutmayın! Size aksini söyleyenler olursa onlara kulak asmayın, kendinize inanın ve çok okuyun. Bu kitapta yer verilen 25 kadının hayat hikâyelerini okuyunca bunu daha iyi anlayacaksınız.

Üstelik siz, bilim ve teknoloji açısından çok daha şanslısınız. Bu kitabın kahramanları o kadar şanslı değillerdi ama başardılar. Çünkü kendilerine inandılar, yılmadılar, çok çalıştılar.
Dünyanın saygı duyduğu insanlar olarak adlarını tarihe yazdırdılar. Umarım hepinize ilham verirler."

Kitabın arka kapağında da Muazzez İlmiye Çığ'ın çocuklara ve gençlere şu öğüdü yer alıyor:

"Sevgili çocuklar ve gençler,
Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Büyük önderimiz Atatürk, cumhuriyeti sizlere emanet etti. Bizler zor şartlarda ama onun kurduğu cumhuriyet sayesinde şanslı büyüyen bir nesiliz. Savaştan bizi kurtaran ve bize çağdaş bir ülke yaratan Atatürk sayesinde, Batı'nın 100 yılda sağlayamadığı ilerlemeyi biz 10 yılda yaptık. Cumhuriyet sayesinde kızlar istedikleri mesleği seçebildiler, kadınlarımız dünyanın her yerinde çok başarılı işler yapıyor. Her meslekten gurur duyduğumuz çocuklarımız var.
Artık sıra sizde, sizler de bu ülkenin gurur duyduğu kadınlar ve erkeklerden biri olacaksınız. Bu kitapta hayatını okuyacağınız kadınlar, cumhuriyetin yetiştirdiği çok değerli isimler. Onlar sizin kadar geniş imkânlara da sahip de değillerdi ama başardılar. Çünkü yılmadılar ve çok çalıştılar. Umarım size örnek olurlar.
Sevgili çocuklar; sevdiğiniz işi yapın, çok çalışın, çok okuyun, bilimin yolundan ayrılmayın ve cumhuriyete sahip çıkın..."

Poşetto

Ceren Kerimoğlu'nun okulların okuma listelerine giren, binlerce çocukla buluşan Poşetto kitabı da Kırmızı Kedi Çocuk etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Poşetto kocaman, naylon bir poşetti. Ve bir gün bir yolculuğa çıktı! Bu yolculukta onu büyük bir şaşkınlık, birçok arkadaş, biraz gıdıklanma ve benzersiz bir geridönüşüm serüveni bekliyordu! Peki Poşetto neye dönüşecekti? Geridönüşüm ne demekti? Haydi, bu hikâyeyi okuyup neler olacağını ve geridönüşümü, Poşetto'yla birlikte biz de öğrenelim!

Arka Kapak:

Poşetto kocaman, naylon bir poşetti. Yaşadığı oyuncak mağazasındaki arkadaşlarıyla her gün sohbet eder, mutlulukla herkese selam verirdi. Bir gün bu mağazaya şık bir anne geldi. Kızına bir hediye aldı ama seçtiği oyuncak, diğer poşetlerin hepsi için çok büyüktü. Derken oyuncakçının aklına Poşetto geldi! İşte Poşetto'nun ilginç ve renkli yolculuğu böyle başladı...

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS