hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Reşat Nuri Güntekin Kimdir, Eserleri Nelerdir? Reşat Nuri Güntekin Hayatı…

  Reşat Nuri Güntekin Kimdir, Eserleri Nelerdir Reşat Nuri Güntekin Hayatı…
  expand

  Ünlü yazar Reşat Nuri Gültekin hakkında pek çok konu merak edilmektedir. Yazarın eğitim ve sosyal hayatı, eserleri en merak edilen konular arasına girmektedir. Farklı okullarda eğitim göre bu yazar eğitim hayatının sonunda kariyerinde farklı işlere imza atmıştır. Eserleri geçmişten günümüze kadar uzanmaktadır. Yaşamı boyunca her daim başarılı işlere adını yazdıran ünlü yazar Reşat Nuri Gültekin 7 Aralık 1956 yılında Londra'da vefat etmiştir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Reşat Nuri Gültekin Kimdir ve Eserleri Nelerdir?

  Reşat Nuri Gültekin ilkokul çağından itibaren farklı okullarda eğitim görmüştür. Eğitim hayatının bitmesi ile birlikte 1931 yılında Milli Eğitim Müfettişi olarak çalışmaya başlamaktadır.

  Çanakkale ilinde milletvekili olarak çalışmaya başlayan yara 1933 ile 1943 yılları arasında hizmet vermektedir. 1954 yılında emekli olarak yaşamını yazarlığa adamıştır. Reşat Nuri Gültekin eserlerinden ilki Eski Ahbap 1917 yılında basılmıştır. Farklı tiyatro oyunlarında da yazarlık yapan Reşat Nuri Gültekin Çalıkuşu eseri ile kısa süre içerisinde yükselişe geçmiştir.

  Reşat Nuri Gültekin Hayatı

  Reşat Nuri Gültekin hayatını merak eden oldukça fazla kişi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda hayatı hakkında önemli konulara ulaşılmaktadır. Oldukça başarılı eğitim ve kariyer hayatı olan bu yazar pek çok başarılı esere imzasını atmıştır. Eserleri dünya çapında büyün yankı uyandırmıştır. Hem yazarlık hem de çevirmenlik yapan Reşat Nuri Gültekin 7 adet hikaye kitabı basmıştır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çalı Kuşu başta olmak üzere diğer eserleri arasında Tanrı Misafiri, Gezi yazıları arasında yer alan Anadolu Notları, Leyla ile Mecnun, Sönmüş Yıldızlar ve Olağan İşler en bilinen eserleri arasında yer almaktadır. Kariyerinde pek çok başarıya imza atan bu yazar kişiliği ve yazar kimliği ile yeni nesle büyük etki uyandırmaktadır. Reşat Nuri Gültekin 7 Aralık 1956 yılında Londra'da vefat etmiştir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow