hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Prof. Dr. Rüstem Aslan yazdı: Troya'yı dünyaya anlatacak kitap

  Prof. Dr. Rüstem Aslan yazdı: Troyayı dünyaya anlatacak kitap
  expand

  Troya Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, son bin yılda seyyahların gözünden Çanakkale ve Troya’yı anlatan İngilizce çalışması A Journey to the Homeric Landscape Troy’u (Homeros’un Coğrafyasına Seyahat: Troya) yayımladı.

  Kitabı dört yıllık çalışma sonucunda hazırladıklarını belirten Prof. Dr. Aslan, “Kitapta, hem Çanakkale bölgesini hem de Troya’ya son bin yılda gelen yüz seyyahın anlatımlarını, Çanakkale Boğazı haritaları üzerinden anlatıyoruz. Özellikle bu kitabı Çanakkale, Troya Ören Yeri ve Troya Müzesi’nin uluslararası alanda bilinirliğini artırmak amacıyla İngilizce yayınladık. Türkçesini de yayınlayacağız” dedi.

  Kitabın son bölümünde burada çalışmış arkeologların çalışmaları ve sonuçlarının özeti olduğunu kaydeden Aslan “Bunlardan bize göre en önemli olanlarından bir tanesi Korfmann’ın ‘Troya bir Anadolu kentidir’ tezidir. Bunun bir vurgu ve başlık olarak anlatılması, kitabın özünü oluşturuyor. Kitabın kurgusunda ise Homeros’un coğrafyasına gelen, burayı araştıran ve Troya’da yıllarını harcayan insanların oluşturdukları sonuçları bir araya getirdik” diye konuştu.

  Prof. Dr. Rüstem Aslan yazdı: Troyayı dünyaya anlatacak kitap

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow