hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yordam Kitap klasiklere Marx'ın Fransız Üçlemesi ile devam ediyor

  Yordam Kitap klasiklere Marxın Fransız Üçlemesi ile devam ediyor
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Yordam Kitap "Marksist Klasikler Dizisi"ne Marx'ın Fransız üçlemesi diye anılan Fransa'da Sınıf Mücadeleleri, Louis Bonaparte'ın 18 Brumaire'i ve Fransa'da İç Savaş ile devam ediyor. Fransız Üçlemesi hem tek kitap halinde ciltli basımıyla hem de üç ayrı kitap halinde okurla buluşuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yordam Kitap'ın Ekim Devrimi üçlemesi Bolşevkiler İktidarda ile tamamlandı

  Marksist Klasikler Dizisi kapsamında daha önce Devlet ve Devrim (V. İ. Lenin; Çev. Celal Üster, M. Halim Spatar) ve Halkın Devlet Yönetimine Katılımı (V. İ. Lenin; Çev. Metin Çulhaoğlu) kitaplarını yayınlayan Yordam Kitap, diziye Fransız Üçlemesini ise Erkin Özalp'in Almancadan çevirisiyle okurla buluşturuyor.

  Yordam Kitap'tan Samir Amin seçkisi

  Karl Marx'ın Fransa'daki sınıf mücadelelerini konu aldığı Fransız Üçlemesinin, tek kitap hâlinde ciltli basımının yanı sıra üç ayrı kitap hâlinde karton kapaklı basımları da 27 Ekim 2016 günü okurlara sunulacak.

  Fransız Üçlemesi, Karl Marx'ın Fransa'daki sınıf mücadeleleriyle ilgili üç temel eserini bir araya getiriyor: Şubat 1848 Devrimi sonrasında yaşanan gelişmelerin çözümlendiği Fransa'da Sınıf Mücadeleleri 1848-1850 ile Louis Bonaparte'ın 18 Brumaire'i ve 1871 Paris Komünü deneyiminin çözümlendiği Fransa'da İç Savaş. Ayrıca, Fransa'da İç Savaş'ın birinci ve ikinci taslakları da kitapta yer alıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fransa'daki 1848 Şubat Devriminde, işçi sınıfı, siyaset sahnesine ilk kez ayrı bir sınıf olarak çıkmış, cumhuriyetin ilan edilmesini sağlamış ve bu cumhuriyetin "sosyal" bir cumhuriyet olması için mücadele etmişti. Egemen sınıfların karşılığı, işçi sınıfını erken bir ayaklanmaya zorlayarak, aynı yılın Haziran ayında bir katliam gerçekleştirmek oldu. "Burjuva cumhuriyeti"nin gerçekte "burjuva diktatörlüğü"nden başka bir şey olamayacağı görüldü.

  Yordam Kitap klasiklere Marxın Fransız Üçlemesi ile devam ediyor

  Fransa'da Sınıf Mücadeleleri'nde, işçi sınıfının kapitalist düzen ve onun siyasal kurumları hakkındaki yanılsamalarını çözümlenirken, yenilgilerden çıkarılması gereken dersler tarif ediliyor. Engels'in 1895 tarihli kapsamlı Giriş yazısına ise, Almanya'daki sosyal demokrat parti yöneticilerinin o dönemdeki dayatmaları nedeniyle istemeden çıkardığı pasajları da içeren eksiksiz hâliyle yer veriliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1848 yılının Aralık ayında halkın büyük çoğunluğunun oylarıyla cumhurbaşkanlığına seçilen Louis Bonaparte, Aralık 1851'de bir hükümet darbesi gerçekleştirerek Fransa'daki İkinci Cumhuriyet dönemine son verdi. 18 Brumaire'de, sıradan ve gülünç bir maceracının kahraman rolünü oynamasını mümkün kılan koşullar çözümlenirken, burjuva cumhuriyetçilerinin ve küçük burjuva cumhuriyetçilerinin politikalarının, Louis Bonaparte'ın Aralık 1852'de kendisini imparator ilan edebilmesine nasıl yol açtığı da ortaya koyuluyor.

  Yordam Kitap klasiklere Marxın Fransız Üçlemesi ile devam ediyor

  Louis Bonaparte 1870 yılında Prusya'ya açtığı savaşta esir düşmüş, ülkede cumhuriyet ilan edilmiş, burjuva siyasetçileri tarafından bir "ulusal savunma" hükümeti kurulmuş ve Paris, Prusyalılar tarafından kuşatma altına alınmıştı. Hızla bir "ihanet" hükümetine dönüşen ve başkentin Prusya'ya teslim edilmesi için çaba harcayan iktidara direnen halk, 18 Mart 1871'de Paris'in yönetimini kendi eline aldı. Fransa'da İç Savaş'ta, tarihteki ilk işçi sınıfı iktidarını, yani Paris Komünü'nü ortaya çıkaran koşullar, Komün'ün siyasal ve toplumsal önlemleri ve yıkılmasının nedenleri çözümleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yordam Kitap klasiklere Marxın Fransız Üçlemesi ile devam ediyor

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow