Lunapark Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Lunapark Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Lunapark Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

Çocuklar için çok özel bir yeri olan lunapark geçmişten bu güne kadar eğlenmek ve güzel vakit geçirmek için düzenlenmiş birçok eğlence araçlarının bulunduğu geniş alanlar olarak bilinmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Lunapark Ne Demektir?

Lunapark içerisinde binilebilecek oyuncakların yer aldığı geniş bir alanda bulunan ve her zevke göre farklı oyuncakların yer aldığı eğlence merkezi olarak kabul edilmektedir. Lunaparklar çocukların ve gençlerin yoğun olarak bir arada eğlendiği yerler olarak bilinmektedir.

Lunapark kelime manası New York'ta bulunan bir oyun parkının adı olmasıyla dünyada tanınmış bir kelime olarak ortaya çıkmıştır. Luna kelimesi Latince bir kelime olup ay anlamına gelmektedir.

İçerisinde havalanabilen ve bir müddet havada kalmayı sağlayan aletler bulunduğu gibi trenler ve diğer aletler de bulunmakta ve eğlenmek isteyen kişilere hizmet vermektedir. Lunaparklar açık alanlarda kurulan ve büyük bir alanı çevreleyen eğlence merkezleridir.
Çocukların ve gençlerin eğlenmesine öncelik vermesinin yanında diğer eğlence içeren faaliyetlerde burada bulunmaktadır.

Her bölgede yer alan lunaparklar geçmişte kullanılan bir ad ile türetilmiş ve yaygın hale gelmiştir. Lunapark kelimesi ilk ortaya atıldığında uçan uzay gemisi olarak kullanılmış zamanla geniş çevrelerde eğlence için yapılan tüm aletlerin bulunduğu alan adı halini almıştır.

Ailelerin çocukları için eğlence faaliyetlerini bir arada toplayarak kolay ulaşım imkanı sunduğu için tercih ettikleri yerler olmaktadır.

Lunapark Kelimesinin Türk Dil Kurumuna Göre Sözlük Anlamı Nedir?

Türk dil kurumuna göre lunapark içerisinde eğlence amaçlı oyunlar için bulunan aletlerin yer aldığı geniş bir alanda kurulan eğlence yeri olarak kabul edilmektedir. Lunapark içerisinde salıncak, çarpışan araba ve balerin adı verilen aletlerin bulunmasının yanında son sistem eğlence amaçlı malzemeler ve araçlar da bulunmaktadır.

Lunaparklar belirli bölgelerde bulunup bazı bölgelerde ise belirli zaman çizelgesinde işlevi olan eğlence yerleri olmaktadır. Ülkemizde birçok bölgede ve şehirde kalıcı alanlarda yer almalarının yanında bazı bölgelerde mevsimsel olarak kurulup kaldırılmaktadır.

Lunaparklar eğlence merkezleri olmalarının yanında ticareti ve turizmi de geliştirme imkanı sunan yerlerdir. Türkçede lunapark denildiğinde çeşitli ışıklarla ışıklandırılmış ve gece de faaliyet gösteren eğlence yeri akla gelmektedir.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber