hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Materyalist Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Materyalist Kime Denir?

  Materyalist Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir Materyalist Kime Denir
  expand

  Materyalist kelimesi sıklıkla karşılaşılmakta olan bir kelime olarak bilinmektedir. Türk dil kurumuna göre ise materyalist kelimesinin maddeci anlamına sahip olduğu ifade edilebilir. Materyalist kelimesinin Fransızca kökenli bir kelime olduğu da bilinmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Materyalist ifadesinin materyalizmi savunan kişiler için kullanıldığını söylemek mümkün olmaktadır. Marx, Engels ve Hegel ise felsefede materyalizmin en önemli savunucuları arasında yer almaktadır. Tarihte var olan düşüncelere maddeci bir düşünce getirildiğini söylemekte mümkün olmaktadır. 

  Materyalist Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

  Materyalist kelimesi, varlık madde olarak günümüzde bilinen bir kelime olma özelliği taşımaktadır. Materyalist sözcüğünün maddeci anlamına sahip olduğunu söylemekte mümkün olmaktadır. Materyalist kelimesinin maddeci olarak bilindiği ifade edilebilir. Kelimenin sözlük anlamının da aynı şekilde maddeci olarak ifade edilebileceğini söylemek mümkün olmaktadır. 

  Maddecilik düşüncesini savunan materyalistler, bilinç de dahil olmak üzere tüm her şeyin maddeden oluştuğu düşüncesini savunmaktadır. Her şey maddi etkileşimler sonucunda meydana gelebilmektedir. Bilgi gözleme ve deneye bağlı olarak oluşmaktadır. Materyalizm düşüncesine göre metafizik kavramlarının reddedildiğini söylemek mümkün olmaktadır. Tamamen fiziki düşünceleri savunan ve metafiziği reddeden bir felsefe disiplini olduğu da söylenebilir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Materyalist Kime Denir?

  Materyalist, maddeci düşünceyi savunan kişileri ifade etmek için kullanılmakta olan bir ifade olarak bilinmektedir. Madde düşkünü olan kişileri ifade etmek için materyalist ifadesinin kullanılması tercih edilmektedir. Materyalizm, özdekçilik veya maddecilik olarak da bilinmektedir. Materyalist düşünceye göre her şeyin maddeden geldiği ve yine madde olarak devam ettiğini söylemek mümkündür. 

  Maddeci kurama göre kanıtlanamamış önergelerden uzak durulması gerekmektedir. Metafiziksel açıklamaların yapılması materyalist düşünceler için bir temel oluşturmamaktadır. Materyalist kişiler tarafından metafizik kavramlarının tamamen reddedildiği söylenebilir. Her şeyin maddeden oluştuğu düşüncesine sahip olan maddeciler tarafından var olan tek töz madde düşüncesi savunulmaktadır. 

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow