hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ingmar Bergman'ın Yedinci Mühür'üyle Mediha Didem Türemen'in "Mitler"i

  Ingmar Bergmanın Yedinci Mühürüyle Mediha Didem Türemenin Mitleri
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Mixer, Mediha Didem Türemen'in ikinci solo sergisi "Mitler"i, Adahan İstanbul'daki tarihi sarnıçta sanatseverin ilgisine sundu. Sanatçının değişime zorlanan doğanın oluşturduğu durumları ele alan çalışmaları, fotoğrafın tanıklık ettiği zamanın dışında kurulan düşsel zamanı senaryolaştırmaya odaklanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çalışmalarını sinema, fotoğraf ve gravür alanlarında sürdüren sanatçı Mediha Didem Türemen, "Mitler" ile değişen iklim koşulları ve öngörülemeyen doğa olayları sebebiyle gerçeküstü anlara tanıklık eden insanın, yeni inanç hikayeleriyle beliren efsanelerini anlatıyor.

  Belirsiz bir zamanda, belirsiz bir yerde "ben bin yıllardır buradayım" diyen ama insanın değişime zorladığı doğa; zamansız fırtınası, sisi, güneşi, bulutuyla insanın yaptıklarına tehditkar yanıtlar veriyor, hikayeler anlatıyor, efsaneler oluşturuyor. "Mitler" bu karşı duruşa tanıklık etmeye çağırıyor. Kafiyeli haller, artan güneşler, bir araya gelen dolunaylar bir yanılsama mıdır? Yoksa geleceğin habercisi mi?

  Ai Weiwei sergisi 15 Nisan'a kadar uzatıldı

  "Film, belgelediği zamanın dışında bir düştür"

  Türemen'in, Ingmar Bergman'ın Yedinci Mühür (1957) filmi eksenindeki tez çalışması sürecinde oluşan fotoğraf işleri, filmin ruh halinin yansımaları ve sorguladıklarından yola çıkıyor. Çağdaş insanının tecrübelerini, korkularını, başka çağların malzemesiyle anlatan Bergman, şiir denemesi olarak nitelendirdiği filmi Yedinci Mühür'de, filmsel zamandaki korkunun, günümüz insanının karşılaştığı başka çeşitten bir korkuya karşılık geldiğine, aslında sözcüklerin çağlar boyu aynı kaldığına, sorunların değişmediği durumlara işaret eder.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Time Dergisi'nin "yaşayan en büyük yönetmen" olarak belirttiği Ingmar Bergman'ın; "Film, belgelediği zamanın dışında bir düştür" sözünden ilhamla "Mitler" sergisi, "Bergman'a saygıyla" notuyla gerçekleşecek.

  Mixer, Mediha Didem Türemen'in "Mitler"i için izleyicileri 23 Nisan'a kadar Beyoğlu Adahan İstanbul'a davet ediyor.

  Sergi aynı zamanda Stokholm'deki Ingmar Bergman Vakfı'nın öncülüğündeki, yönetmenin 2018 boyunca sürecek yüzüncü yaş kutlamalarına dahil etkinliklerden biri oldu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow