hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mumla Aramak Deyiminin Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Mumla Aramak Deyiminin Anlamı Nedir Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Mumla Aramak deyimi çok kullanılan ifadeler arasında yer almaktadır. Mumla aramak mevcut bir durumdan daha kötü bir duruma düşüldüğü anlarda bir önceki durumu istemek anlamında kullanılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mumla Aramak Deyimi Anlamı Nedir?

  Mumla aramak deyimi mevcut bulunulan bir durumdan daha kötü bir duruma düşmek esnasında bir önceki duruma geri dönmek veya özlemle aramak anlamında kullanılmaktadır. Mumla aramak deyimi
  daha önce varlığı mevcutken sonrasında yapılan hatalar sonucu kaybetmek sebebiyle özlemle anmak, istemek, arzu etmek olarak kullanılmaktadır.

  Mumla Aramak Deyimi Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle

  Mumla aramak deyimi genellikle görmüş geçirmiş kişilerin, büyüklerin bilgi ve tecrübeleri sonucunda daha toy ve hayata karşı tecrübesiz kişilere söylenen veya ifade edilen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Mumla Aramak deyimi toplum içerisinde sosyal hayatta çok kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

  Örnekle ile açıklanması gerekirse; "Annenizi çok üzüyorsunuz gün gelecek onu mumla arayacaksınız keşke üzmeseydik diyeceksiniz." Diğer örneklere bakılacak olursa
  "Sen işinden maaşının az olmasından çok şikayet etme gün gelir bu kazancını mumla ararsın."
  "Har vurup harman savurma gün gelir zenginliğini mumla ararsın" gibi örnekleri çoğaltmak mümkün olacaktır.

  Mumla ararsın deyiminin ana fikrine bakılacak olursa bir eylem gerçekleştirirken adım atmadan önce enine boyuna düşünülmeli eksi ve artıları tartılmalı ve ona göre karar verilmeli aksi takdirde hatalı karar verme sürecinden sonra eski duruma dönüş zorlaşır ve "eski halimi mumla arıyorum" şeklinde ifade edilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow