hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Münferit Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Münferit Olay Ne Demek?

  Münferit Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir Münferit Olay Ne Demek
  expand

  Tek başına olan, tek ve ayrı gibi anlamlar kapsamında Münferit kelimesi öne çıkar. Genelde tek başına yapılan bazı olayları anlatan bir yapıya sahiptir. Kişinin kendi kararı ve kendi davranışları doğrultusunda ortaya çıkan unsurları anlatır. Genelde münferit biçimde yapılan olaylar gibi kalıp kelime grupları doğrultusunda kullanılır. Aynı zamanda bireysel ve tek olarak ayrışma şeklinde ifade etmek mümkün.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Münferit Ne Demek?

   Farklı biçimlerde ele alınarak Münferit kelimesi Türkçe üzerinden karşılık olur.

   - Kendi başına olan

   - Tek ve ayrı

   - Bireysel, tek olarak ayrışma

   Bu şekilde farklı kelime ve kelime grupları dahilinde Münferit kelimesi ifade edilir. Yani kişisel ve bireysel olarak alınan kararlar, davranışlar ve uygulamalar bütünü olarak da ele almak mümkün.

   Münferit TDK Sözlük Anlamı Nedir?

   Türk Dil Kurumu sözlüğü üzerinden ele alındığı vakit Münferit kelimesi, kendi başına olan, tek ve ayrı gibi anlamlar doğrultusunda kullanılır. Kişinin bireysel olarak ele almış olduğu durumları ve davranışlar ile kararları ifade eder. Bu bağlamda Münferitlik ise müsait olma durumunu gösterir. Yani kişinin bireysel açıdan yalnız olmasını ve yalnız başına belli başlı işleri yapmasını anlatır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Münferit Olay Ne Demek?

   Münferit kelimesi özellikle Münferit olay sözcük grubu üzerinden günlük yaşamda çok fazla kullanılır. Bu doğrultuda ayrı tutulması gereken, genelleştirilmiş yan olaylar için Münferit olay sözcük grubu ön plana çıkar. Yani herhangi bir olay, düşünce ya da farklı konular kapsamında istisnai olan durumları gösterir. Genel olarak alınan durumlar ile karşılaştırılmaz ve bir araya getirmez. Bu durum yaşanabilecek bir olay karşısında özelliğini ve istisnasını anlatır.

   ‘’Umarım bu münferit olay bir daha yaşanmaz.’’

   Bu şekilde yukarıda öne çıkan anlamı ile birlikte cümle içerisinde yaygın olarak kullanılır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow