Aşık Veysel müzikali ünlü ozanın memleketinde sahnelendi

Aşık Veysel müzikali ünlü ozanın memleketinde sahnelendi

Aşık Veysel müzikali ünlü ozanın memleketinde sahnelendi

Karabük Üniversitesi'nde eğitim gören 20 öğrenci, ünlü halk ozanı Aşık Veysel'i, memleketi Sivas'ın Şarkışla ilçesinde sahneye koyduğu müzikalle anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öğrenciler, Şarkışla'daki Seyfettin Soysal Konferans Salonu'nda, ünlü ozanın hayatını ve sanatını, sahneye koydukları müzikalde canlandırdı.

Gençler, oyunu, çocuklara ayrı, ilçe protokolüne ayrı olmak üzere iki ayrı seansta sahneye koydu.

Şarkışla Kaymakamı Davut Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzikali çok beğendiğini belirterek, "Karabük Üniversitesi'nden Şarkışla'mıza gelen yaklaşık 20 kişilik bir grup, bugün Şarkışla'da Aşık Veysel'i sahnede sergiledi. Bu hem Aşık Veysel anlamında ilk müzikal hem de Şarkışla'da sergilenen ilk müzikal. Ben bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Gül, gençlerin yetenekli olduklarını söyledi.

Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, bu güzel programı ilçede icra eden bütün öğrencilere teşekkür ederek, "Böyle bir değerimizin varlığı tabii ki bizi gururlandırdığı gibi bütün Türkiye'yi de gururlandırıyor. Burada bu sanat icra edilirken şunu anladım ki biz gerçek manada Aşık Veysel'i tanıtamıyoruz. Bu kardeşlerimiz gerçekten güzel bir tanıtım yaptılar" diye konuştu.

Müzikal sırasında gözyaşlarını tutamayan Aşık Veysel'in torunu ve projenin danışmanı Nazender Süzer, çok anlamlı bir müzikal olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Aşık Veysel'i yaşamayan, sadece kitaplardan tanıyan, televizyonlardan tanıyan gençler, Aşık Veysel'i o kadar güzel yansıttılar ki, o kadar güzel ifade ettiler ki ve Aşık Veysel'in müzikalini, Aşık Veysel'in doğduğu toprakta sevenleriyle paylaştılar. Bu anlatılmaz bir tarifti. Önce öğrencilerle dolu olan bir salonda, sonra da il protokolü ve Şarkışlalı'larla dolu bir salonda anlattılar. Hemşehrileri Aşık Veysel'i yalnız bırakmadılar, unutmadıklarını gösterdiler."

Müzikalin yazarı ve yönetmeni Numan Çakır da, gösterilen ilgiden memnun olduğunu dile getirerek, "Aşık Veysel müzikalinin ilk turnesine Şarkışla'dan başladık. İstanbul'da devam edeceğiz. İyi ki de Şarkışla'da başlamışız. Çünkü Aşık Veysel Sivaslı. Bütün Şarkışla halkına ve Şarkışla Kaymakamı Sayın Davut Gül'e, yöneticilere teşekkür ediyorum. İyi ki varlar" ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber