Başak Yavuz'dan ikinci albüm: A little red bug

A A

26.05.2016 - 17:37 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Başak Yavuz'un ikinci albümü "a little red bug" raflarda yerini aldı.

Başak Yavuz'dan ikinci albüm: A little red bug

Grammy jüri üyesi olan sanatçının kendi kurduğu yapım şirketi Things and records Müzik'ten çıkan albümde biri hariç tüm şarkıların sözü ve müziği Başak Yavuz'a ait.

Ray Henderson and Mort Dixon ortak bestesi 1926 yılı tarihli "Bye Bye Blackbird" isimli caz klasiği ise tek cover parça olarak yer alıyor.

Yavuz, yapımcılığını ve aranjmanlarını üstlendiği bu albümde Cansun Küçüktürk, Şevket Akıncı, Selen Gülün ve Cenk Erdoğan'a birer şarkı emanet ediyor.

Sanatçının "yol arkadaşları" olarak tanımladığı albümdeki diğer isimler şöyle:

Serhan Erkol, Barış Ertürk, Alper Maral, Adem Gülşen, Selen Gülün, Cansun Küçüktürk, Şevket Akıncı, Cenk Erdoğan, Ömer Türkoğlu, Baran Say, Alper Yılmaz, Erdem Göymen, Ekin Cengizkan, Orçun Baştürk, Riccardo Marenghi, Korhan Erel, Sadık Elçin, Rüya Nesrin Kılınçkını, Ceyda Özbaşarel Gülşen, Sumru Ağıryürüyen, Banu Küçük, İdil Belgin Küçükdoğan, Zeynep Karaçal, Elena Ünaldı, Yılmaz Bişer.Babajim, Deneyevi, Studio Undo ve Berlin quiet cue stüdyolarında kaydedilen albümün kapak tasarımını Sanat Deliorman yaptı, fotoğraflar Aslı Girgin'e ait. Albüme ismini veren şarkının müzik klibini ise Mert Edis yönetti.

Başak Yavuz kimdir?

2008 yılında Nardis Caz Vokal yarışmasını kazandıktan sonra müzik okumak amacıyla New York'a taşındı. 2012'de Manhattan School of Music'ten Master of Music derecesiyle mezun olduktan hemen sonra David Liebman ve Peter Eldridge'in de içinde bulunduğu kalabalık bir ekiple birlikte ilk albümünü New York'ta kaydetti. "Things" isimli bu albüm, 2013 yılında Kalan Müzik etiketiyle basıldı.

Türkiye, ABD, Kanada ve Avrupa'da konserler veren Başak Yavuz, Bahçeşehir Üniversitesi Caz Bölümü'nde vokal, ensemble ve şarkı yazımı, ayrıca Bilgi Üniversitesi'nde şarkı yazımı dersleri vermektedir. Açık Radyo'da "Dünyanın Cazı"  ve "Bi' Şarkım Var" isimli programları hazırlayıp sunmaktadır.

2015 itibariyle Grammy ödülleri jüri üyesidir. İlk albümü Itunes'ta 50 efsanevi caz albümü listesine girmiştir.