Grup Yorum'dan yeni eylem: "Yasaklara karşı Ankara'ya PedallıYORUM"

Grup Yorum'dan yeni eylem: "Yasaklara karşı Ankara'ya PedallıYORUM"

35. yıl konserleri için stadyumlar verilmeyen, İstanbul'da her yıl düzenledikleri halk konseri yasaklanan ve 3 üyeleri tutuklanan Grup Yorum üyeleri, yürüttükleri imza kampanyası sonucu toplanan yüz binlerce imzayı bisikletlerle Ankara'ya götürüp İçişleri Bakanlığı'na teslim edecek. Etkinliğin adı ise: "Yasaklara karşı Ankara'ya pedallıYORUM".

Türkiye'nin yasaklarla başı en çok belada olmuş müzik grubu Grup Yorum, 35. yılları nedeniyle düzenleyecekleri konserler için kapılar bir bir yüzlerine kapanıp stadyum verilmeyince ve her yıl İstanbul'da "Bağımsız Türkiye" adıyla düzenledikleri halk konseri yasaklanınca, yasaklananlar hanesine yeni konserler eklemişti.


Her yıl birkaç kez benzer suçlamalarla, faaliyetlerini yürüttükleri İdil Kültür Merkezi'ne polis baskınları düzenlenen grubun üyelerinden Muharrem Cengiz 1 Mayıs'ta düzenlenen baskının ardından tutuklandı. Müzik aletleri kırılan, geçmişte albüm kayıtları bile el konulup tahrip edilen grubun iki genç üyesi Fırat Kıl ve Helin Bölek de yıllar önce üniversite dönemindeki bir suçlama yinelenerek tutuklandı.


Grup Yorum konserine gelenlere polis müdahalesi!


Son yaşananlar üzerine Türkiye genelinde bir imza kampanyası başlatan ve yüz binlerce imza toplayan Grup Yorum üyeleri, bu imzaları İstanbul'dan Ankara'ya bisikletlerle götürerek İçişleri Bakanlığı'na teslim edecek. Bu eyleme, "Yasaklara karşı Ankara'ya PedallıYORUM" adını veren Grup Yorum üyeleri 24 Mayıs'ta İstanbul'da Kadıköy'den yola çıkıp, 1 Haziran'da Ankara'ya varmayı planlıyor.


Valilik, Grup Yorum'un Bağımsız Türkiye Konseri'ni yasakladı


"Yasaklara karşı Ankara'ya PedallıYORUM" eylemiyle ilgili bir açıklama yapan Grup Yorum üyeleri, şunları ifade etti:


30. yılını kutlayan Grup Yorum'a stadyum vermediler


"Grup Yorum olarak; her sene yaptığımız ve yüzbinlerce kişinin katıldığı 'Bağımsız Türkiye' konseri bu sene yasaklandı. 30. yılımızı senfonik bir konserle kutlamak için İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Elazığ'da toplam 12 stadyum başvurusuna hep aynı gerekçe ile red cevabı aldık. Grup Yorum'a yetiştirdiğimiz iki genç arkadaşımız Fırat Kıl ve Helin Bölek, yıllar önceki üniversite faaliyetleri bahane edilerek tutuklandılar. Grup Yorum üyesi Muharrem Cengiz 1 Mayıs günü gözaltına alındı, birkaç saat içinde apar topar tutuklandı. AKP'nin sadece Yorum üzerinde değil, muhalif, ilerici, aydın, demokrat tüm aydın ve sanatçılar üzrineki şiddeti ve baskıları artarak devam ediyor. İnsanlar düşüncelerinden dolayı soruşturmalara uğruyor, dizilerden çıkarılıyor, sözleşmeleri feshediliyor, hedef gösteriliyorlar. AKP'nin bu baskıcı tutumuna karşı 'meydanlar ve stadyumlar halkındır yasaklanamaz' demek için; 'meydanlar ve stadyumlar Grup Yorum'a açılsın' demek için; 'tutuklu Yorum üyeleri serbest bırakılsın' demek için; 'AKP'nin sanata ve sanatçıya saldırılarına ve baskılarına son demek' için; tüm Türkiye genelinde imza kampanyası başlattık. Topladığımız yüzbinlerce imzayı İstanbul'dan Ankara'ya, içişleri Bakanlığı'na bisikletlerle götüreceğiz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS