Şehrin caz hali başlıyor

Şehrin caz hali başlıyor

Şehrin caz hali başlıyor

Caz tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği, Türkiye'nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 23. yılında yine dopdolu bir program ile kapılarını açıyor.

Zengin konser programı, atölye çalışmaları, paneller, yarışmalar, cazlı brunch'lar ve Kampüste Caz konserlerinin yer aldığı 23. Akbank Caz Festivali, 25 Eylül - 12 Ekim 2013 tarihleri arasında üç hafta boyunca şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.

İLK HAFTA KONSERLERİ...


25 Eylül 2013 Çarşamba


* Malia Sings "Nina Simone"
Saat: 20.00 The Seed   

Nina Simone'un şarkılarına getirdiği özgün yorumla dinleyenleri zamanda yolculuğa çıkaran  Malavi kökenli İngiliz müzisyen Malia, 23. Akbank Caz Festivali'nin açılışına yaraşır bir performansla 25 Eylül 2013, Çarşamba günü The Seed'de olacak.

Yeni dönemin en önemli soul caz seslerinden Malia, 'Four Women', 'If You Go Away', 'Don't Explain', 'Baltimore', 'Feeling Good', 'Wild Is The Wind', 'Marriage Is For Old Folks' gibi unutulmaz Nina Simone parçalarını yorumlayacağı konseri ile izleyenlere akıllardan silinmeyecek bir gece yaşatacak.  

* David Lynch presents Chrysta Bell
Saat: 21.30 Babylon

Kışkırtıcı sesinin yanı sıra performans sanatçısı ve model olarak kariyerini sürdüren, daha önce  Willie Nelson, Brian Setzer, Donovan, Adrien Utley (Portishead), King Crimson'dan Pat Mastelotto ve Trey Gunn gibi efsanelerle birlikte sahne alan Chrysta Bell, 25 Eylül 2013, Çarşamba günü Babylon'da müzik tutkunlarıyla buluşacak.

* Mattias Nilsson
Saat: 19.00 Akbank Sanat

İsveç'in zengin müzikal mirasını kendine has doğaçlama kompozisyonlarla birleştiren Kuzey Avrupa'nın ünlü piyanistlerinden Mattias Nilsson, 25 Eylül 2013, Çarşamba günü Akbank Sanat'ta olacak.

26 Eylül 2013 Perşembe

* Jim Rotondi Quintet
26 Eylül 2013, Perşembe saat: 21.30 Nardis
27 Eylül 2013, Cuma  saat: 22.30 Nardis

20 yılı aşkın bir süredir gerek New York, gerekse uluslararası caz dünyasının önemli karakterlerinden biri olan ünlü trompetçi Jim Rotondi, 26 Eylül 2013, Perşembe ve 27 Eylül 2013, Cuma günleri Nardis'de caz tutkunlarıyla buluşacak.

Ustalığı, gücü, zekası ve mükemmele yaklaşan sololarıyla pek çok müzik otoritesi tarafından Freddie Hubbard sonrası dönemin en parlak isimlerinden biri olarak gösterilen Jim Rotondi'nin konserleri Festival'in unutulmazlarından olmaya aday.

* Natalia Mann Trio
26 Eylül 2013, Perşembe saat: 21.30 Babylon

Yeni Zelanda, Yunanistan ve Türkiye'yi birleştiren bir müzikal köprü olan Natalia Mann Trio, Natalia Mann'ın gelenekselden popüler müziğe uzanan yetkinliği, Dine Doneff'in multi-enstrümantal yaratıcılığı ve İzzet Kızıl'ın çağdaş ritimleriyle harmanlanan müzikal uyumlarını 26 Eylül 2013, Perşembe akşamı Babylon'da gerçekleştirecekleri konserle izleyenlerle paylaşacaklar.

* Tamer Temel Quartet
26 Eylül 2013, Perşembe saat: 19.00 Akbank Sanat

Türkiye'de pek çok önemli projede sahne almış genç kuşak müzisyenlerden Tamer Temel, 26 Eylül 2013, Perşembe günü Akbank Sanat'ta festivalcilerle buluşacak.

27 Eylül 2013 Cuma

* Enrico Rava Tribe featuring Gianluca Petrella
27 Eylül 2013, Cuma saat: 20:30 Cemal Reşit Rey Konser Salonu

23. Akbank Caz Festivali'nin onur konuklarından biri; efsanevi trompetçi Enrico Rava.

Enrico Rava, 'Rava Tribe' projesi ile 27 Eylül 2013, Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda dinleyicilerle buluşacak. Zengin bir estetik anlayışıyla müzikal bir mozaik sunmak isteyen Rava'ya konserde davulda Fabrizio Sferra ve trombonda ise dünyanın en iyi trombon sanatçılarından Gianluca Petrella eşlik edecek.

* Butterscotch
27 Eylül 2013, Cuma saat: 22.30 Babylon

Festival'in bu yıl misafir edeceği sıra dışı isimlerden biri olan Butterscotch için caz müziğini beatboxing ile ortak bir noktada buluşturan tek kişilik bir orkestra demek hiç de yanlış olmaz.

Gitarını ve piyanosunu çalarken aynı zamanda beatbox yeteneğini sergileyen ve şarkılarını söyleyen genç müzisyen, dünyanın en iyi kadın beatbox sanatçısı olarak gösteriliyor.

Chopin'den John Coltrane'e uzanan bir etkileşim alanında, cazdan klasik müziğe, hip hop ve R&B'ye uzanan bir tarzla şimdiden gelecek nesil için rol model haline gelen Butterscotch, 27 Eylül 2013, Cuma günü Babylon'da gerçekleştireceği solo performansının ardından Alp Ersönmez'in 'Cereyanlı' projesine eşlik edecek.

* Ece Göksu ve Neşet Ruacan Duo
27 Eylül 2013, Cuma saat: 19.00 Akbank Sanat

23. Akbank Caz Festivali kapsamında aynı sahneyi paylaşacak olan Ece Göksu ve Neşet Ruacan, özgün bestelerinin yanı sıra, caz standartlarından oluşan bir repertuvar ile 27 Eylül 2013, Cuma günü Akbank Sanat'ta olacak.

İki sanatçının kendi tarzlarının müzikal bir yansımasını sunacakları konser, İstanbullu cazseverler için çok özel bir performans vadediyor.

* Electro Swing: Tobumusikizm
27 Eylül 2013, Cuma Saat: 22.00 Babylon Lounge

Babylon Lounge'un klasikleşen Electro Swing partisi hızını alamıyor ve enerjisini 23. Akbank Caz Festivali'ne de taşıyor.

Tobumusikizm, 1920'lerin ve 1930'ların ruhunu günümüz modern dünyasına en hızlı şekilde sunan geniş electro-swing arşiviyle 27 Eylül 2013, Cuma günü herkesi eğlenceye davet ediyor.

28 Eylül 2013 Cumartesi

* John Surman
28 Eylül 2013, Cumartesi saat: 18.00 Cemal Reşit Rey Konser Salonu

1960'lardan bugüne uzanan kariyerinde kendine has bir tarz yakalamayı başaran, geçtiğimiz yıl yayınladığı 'Saltash Bells' albümü ile 'En İyi Albüm' ödülüne lâyık görülen ünlü İngiliz saksafon sanatçısı John Surman, 28 Eylül 2013, Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki konseri ile Festival'e renk katacak.

* Mare Nostrum: Paolo Fresu & Richard Galliano & Jan Lundgren
28 Eylül 2013, Cumartesi saat: 20.30  Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Her biri Avrupa caz sahnesinin saygı duyulan müzisyenlerden oluşan Mare Nostrum, 28 Eylül 2013, Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda Festival için sahne alacak.

İtalyan trompetçi Paolo Fresu, Fransız akordeon sanatçısı Richard Galliano ve İsveçli piyanist Jan Lundgren'dan oluşan ve bir araya getirdikleri enstrümanlarla alışılageldik caz triolarının bir adım ötesinde duran Mare Nostrum, Festival kapsamında müzikseverlere unutulmaz bir caz ziyafeti yaşatacak.

* Elina Duni Quartet: Matane Malit
28 Eylül 2013, Cumartesi saat: 19.00 Akbank Sanat

Doğaçlama yöntemiyle kökenlerine büyüteç tutan ve müzik dünyasına farklı bir soluk getiren  Elina Duni, Festival'in bir diğer önemli sanatçısı.

Arnavutluk kültürünü ve çalkantılı geçmişinden saklı kalmış güçlü ve büyüleyici şarkılarını gün ışığına çıkaran, hayatın her anını büyüleyici sesi ve şiirsel anlatımıyla derin bir zarafet içinde müziğine dahil eden Elina Duni, 28 Eylül 2013, Cumartesi günü Akbank Sanat'ta müzik tutkunlarıyla buluşacak.

* The Real Tuesday Weld
28 Eylül 2013, Cumartesi saat: 22.30  Babylon

Electro-swing ve kabare denince akla ilk gelen gruplardan biri olan The Real Tuesday Weld, müziğin yanı sıra tiyatro ve sinema ile iç içe geçen bir projesi ile 28 Eylül 2013, Cumartesi günü Babylon'daki performansında Festival izleyenlerine swing ruhunu sinematik bir şekilde yansıtacak. Konser öncesinde ve sonrasında ise electro-swing arşiviyle Tobumusikizm,  DJ setinin başında olacak.

* For Ensemble
28 Eylül 2013, Cumartesi saat: 22.00  Jazz Company (Elite World İstanbul Otel)

Birlikte söyledikleri çok sesli şarkılar, düetler ve solo parçalar ile ilgi çekici bir konser performansına sahip olan For Ensemble, caz klasiklerinden popüler şarkıların caz yorumlarına ve çağdaş caz örneklerine uzanan renkli bir repertuvar ile 28 Eylül 2013, Cumartesi günü Jazz Company sahnesinden müzik tutkunlarına seslenecek.

29 Eylül 2013 Pazar

* Evrim Demirel Ensemble
29 Eylül 2013, Pazar saat: 20.00 Babylon

Son dönem caz ve klasik müziğin en yetenekli isimlerinden biri olan Evrim Demirel, Türk folkloru ve Osmanlı dönemi musikisinden etkiler taşıyan müzikleri ile 29 Eylül 2013, Pazar günü Babylon sahnesinde olacak.

Daha detaylı bilgi almak için: www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com