hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Navlun Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Navlun Neleri Kapsar?

  Navlun Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir Navlun Neleri Kapsar
  expand

  Navlun kelimesi Türkçe içerisinde gemicilik faaliyeti gösteren alanlarda kullanılmaktadır. Pek çok kişi kelimenin doğru anlamını öğrenmek için TDK üzerinde araştırma yapmaktadır. TDK sözlük anlamı geminin yük taşıma ücreti olarak karşılık bulmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TDK, kelimelerin en doğru hallerini kişilere iletmektedir. Navlun kelimesi de bu anlamda yük taşıma faaliyetleri gösteren gemilerin yük başına kestikleri ücret olarak karşılık bulmaktadır. Navlun gemiye yerleştirilen tüm ürünleri kapsamaktadır. Bu şekilde yapılan ticari faaliyetler de hızlanmaktadır.

  Navlun Ne Demek?

  Navlun kelimesi gemi içerisinde yerleştirilen yüklerin belirli bir tutar sonucunda ödeme yapılması durumu olarak ifade edilmektedir. Her yük başına ayrı bir ücret belirlenmektedir. Firmalara kesilen fatura ya da makbuz olarak da karşılık bulmaktadır. Kelime anlamı içerisinde geminin yük taşıma ücretleri olarak da genel anlam çıkarılmaktadır. Son zamanlarda ticari faaliyetlerin hızlanması ve artması ile beraber gemiler daha fazla yük taşımaya başlamaktadır. Bu sebeple yüklenen her bir ürün için farklı bir ücret kesimi gerçekleşmektedir. Buna navlun adı verilmektedir.

  TDK Sözlük Anlamı Nedir?

  Navlun kelimesine TDK üzerinden ulaşan kişiler gemi yük taşıma ücret bedeli şeklinde anlamını bulmaktadır. Deniz taşımacılığı faaliyetleri yürüten kişilerin her bir yük için firmaya kestiği fatura olarak da adlandırılmaktadır. Büyük eşya ya da küçük boyutlardaki kolilerin deniz yolu ile taşınması için gerekli ücret ödemesi olarak navlun kelimesi kullanılmaktadır. Her yük için farklı bir ücret bedeli ödenmektedir. Bu ücret bedelini firmalar karşılamaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Navlun Neleri Kapsar?

  Navlun genel olarak deniz taşımacılığı ile gemiye yük bindiren ürün ve eşyaların tamamını kapsamaktadır. Eşya ağırlıklı olan navlun içerisinde büyük ve küçük ölçekli tüm ürünler fatura kapsamına girmektedir. Bu şekilde firmalar gemi firmasına belirli bir miktar navlun bedeli ödeyerek hizmetten yararlanmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow