hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Nihale Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Nihale Nerelerde Kullanılır?

  Nihale Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek Nihale Nerelerde Kullanılır
  expand

  Nihale kelimesi, isim olarak da kullanılan Nihal sözcüğünden türetilmiştir. Birçok kaynakta iki kelimenin de aynı anlamda kullanıldığı görülmektedir. Yaklaşık 58 bin kişinin taşıdığı Nihal isminin sözlük anlamı fidandır. Nihale ise evlerde ve özellikle mutfaklarda en çok kullanılan gereçlerden biridir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Nihale Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

   Nihale kelimesi Farsça kökenlidir. Yeni sürgün veren taze fidanlara nihale denir. Ancak günümüzde kelime sözlük anlamından çok yan anlamıyla kullanılmaktadır.

   Nihale kelimesinin yan anlamı altlıktır. Ocaktan yeni alınan tencere ve tava hala sıcaktır. Bu nedenle direkt masaya konduklarında muşambaya yapışırlar ya da örtülerin yanmasına neden olurlar. Bunun önüne geçmek için kullanılan ve genellikle plastik ya da silikon malzemelerden imal edilen altlıklara nihale denir.

   Geçmiş çağlarda, avcıların ormanlarda kullandığı korkuluklar da nihale olarak adlandırılırdı. Kelimenin dördüncü ve son anlamı ise döşemedir.

   Nihale Nerelerde Kullanılır?

   Nihale genellikle mutfaklarda ve yemek odalarında kullanılır. Bunun dışında balkon, teras ve bahçe gibi yemek yenen yerlerde de nihale kullanımı yaygındır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Nihale Çeşitleri Nelerdir?

   Son yıllarda kullanım oranı artan nihaleler, renklerine, şekillerine, büyüklüklerine ve yapıldıkları malzemeye göre birçok türe ayrılmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen nihale çeşitlerinin başında silikon nihaleler geliyor.

   Silikondan yapılan nihalelerin en önemli özelliği hafif olmasıdır. Taşınması son derece kolay bu ürünler, yanmaz ve yapışmaz. Bu nedenle ocaktan yeni alınmış tavan ve tencereler, güvenli bir şekilde silikon nihalelerin üstüne konabilir.

   Dikdörtgen, kare ve yuvarlak altların kalınlıkları ve genişlikleri farklıdır. Başta mor, kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere onlarca farklı renk seçeneği mevcuttur.

   Bir diğer seçenek ise dantelli nihalelerdir. Geçen yıl satılmaya başlanan dantelli altlıklar hem kullanışlı hem de dekoratif olduğu için tercih edilmektedir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow