hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…
  expand

  Atasözleri ve deyimler, bir toplumun gelecek kuşaklara aktardığı en özel ve en değerli hazinesidir. Bu kültürel miras ise, soyut bir hazine gibi nesiller boyunca iletilir. Atasözlerinin en önemli özelliği ise, her dönemde geçerliliğini korumasıdır. Her biri birbirinden değerli olan bu atasözleri arasında “öfke ile kalkan zararla oturur” atasözü de yer alır. Bu atasözünün anlamı da pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı Nedir?

   Büyüklerin yaşadığı zorluklardan edindikleri tecrübeler kendilerinden küçüklere de yol gösterir. Bunların yok olup gitmemesi için ortaya çıkan atasözleri, nesilden nesle aktarılarak yüzlerce yıl boyunca geleceğe taşınır.

   Günümüzde en çok kullanılan atasözleri arasında “öfkeyle kalkan zararla oturur” atasözü de yer alıyor. Bu atasözü, aslında çok önemli bir öğüt içerir. Ders niteliğindeki bu söz, bir anlık öfke ile söylenen sözün ya da yapılan bir yanlışın daha sonra pişmanlık getireceğini ve kişiye zarar vereceğini anlatır.

   Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle

   Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "öfke ile kalkan zararla oturur" atasözü, "Fevri davranmak ve bir anlık bir öfkeyle hareket etmek kişiye zarar verir." anlamına gelir. Kişi, öfkeli olduğu zaman öfkesinin etkisi altındadır. Bunun için de iyi düşünemez yaptığı yanlış işin nasıl bir sonuç doğuracağını da düşünemez.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Sonunda da bir anlık öfkeyle yaptığı ölçüsüz ve yanlış davranışının zararını görür. Öfkesine kapılarak hareket eden kişi daha sonra işin içinden çıkamayacak duruma gelir. Örneğin; Sakinleş öyle konuşalım, öfkeyle kalkıp zararla oturma.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow