hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Özlem İsminin Anlamı Nedir? Özlem İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Özlem İsminin Anlamı Nedir Özlem İsmi Kuranda Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Pek çok kişinin en büyük hayali bir çocuk sahibi olmaktır. Çocuk sahibi olacağını öğrenen ebeveynler ise hemen çocuğuna ne isim koyacağını da düşünmeye başlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ülkemizde kız çocukları için en çok tercih edilen isimlerden birisi de Özlem’dir. Özlem isminin kelime anlamı, kavuşmaya hasret kalınan olarak bilinir.

  Özlem İsminin Anlamı Nedir? 

  Özlem ismi, ülkemizde kız çocuklarına yaygın bir şekilde verilen isimler arasında yer alır. Bu isim, Özlem, bir şeye duyulan aşırı hasret duygusunu niteler. Aynı zamanda, hasret kalınan, özlenen ve görmek istenilen çeşitli anlamlar taşır. Türkçe kökenli bir isim olarak bilinen Özlem ismi, çok uzun yıllardan beri ülkemizde kız çocukları için tercih ediliyor. Ama günümüzde eskiye göre bu ismin popülerliği daha çok arttı. Özlemek ve hasret kalmak gibi anlamlarda kullanılan bu isim ise, içerdiği derin anlamlarla dikkat çekiyor.

  Özlem İsmi Kur'an'da Geçer mi?

  Özlem ismi, Kur’an’da geçen isimlerden değildir. Ama aslında bir ismin Kur’an’da geçip geçmemesi onun iyi ya da kötü bir isim olduğunu göstermez. Anlamı bakımından çok beğenilen ve tercih edilen bir isim olduğundan Özlem ismi koz çocuklarına sıkça veriliyor. Aynı zamanda anlamı bakımından Özlem isminin kız çocuklarına konulması da dinimizce caiz olarak kabul ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Özlem İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Özlem isminin TDK’daki sözcük anlamı, bir kişiyi bir şeyi ya da bir yeri görme arzusu, hasret, ona kavuşma isteği ve tahassürdür. Özlem, bu güzel ve çok özel anlamları taşıyan köklü bir isimdir. Özlem, günümüzde kız çocuklarına en sık verilen ve güzel telaffuzu ile dikkat çeken bir kız isimdir. Özlem ismi, çok derin anlamlar içerir. Bu nedenle de ebeveynlerin tercih ettiği isimler arasında yer alıyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow