hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Perakende Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Parakende Satış Ne Demek?

  Perakende Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir Parakende Satış Ne Demek
  expand

  Satış türleri arasında perakende ve toptan satış olarak bilinen seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan toptan olan satış gayet açıktır. Yani toplu şekilde satılan ürünler toptan satışı niteler. Ancak perakende satış ürünlerin tek tek satılmasını nitelemek için kullanılır. Tabi bunun içeriğinde birçok özellikte dikkat çekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Perakende sözcüğü normalde dağınık olarak bilinen bir anlama sahiptir. Ancak günümüz şartlarında perakende sözcüğünün tek tek yapılan satışları nitelediği görülür. Yani ürünler veya mallar perakende olarak tek tek satılmaktadır. Örneğin margarini 20'li paketler yerine tek tek satmak perakende kavramını açıklar. 

  Perakende TDK Sözlük Anlamı Nedir? 

  Perakende sözcüğünün Türk Dil Kurumu bünyesinde yer bulduğunu söyleyebiliriz. Buna göre bu sözcük için TDK açıklaması şöyledir;

  - Malların veya ürünlerin tek tek satılması,

  - Ürünlerin birkaç parça şeklinde azar azar satılması, 

  - Toptan karşıtı, 

  - Düzenli olmayan,

  - Ayrı ayrı, dağınık ve perişan. 

  Perakende Satış Ne Demek? 

  Perakende satış yapıldığı zaman ürünler tek tek veya ayrı ayrı satılır. Bu satış türünde toptan satışla rastlanılmaz. Bundan dolayı bu tarz yerlere perakende satış yapan yerler denilir. 

  Perakende satışta mallar toplu olarak satılmaz. Burada yapılan satışın tek tek veya birkaç parça halinde yapıldığı görülür. Buna göre perakende satış hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Perakende Satış Noktaları Nerelerdir? 

  Perakende satış noktaları arasında birçok yeri saymak mümkündür. Market, manav, elektronik mağazası ve daha birçok yerin perakende satış yaptığını söylemek doğru olur. Zaten toptan satış yapan yerlerin bunu açıkça belirttiği bilinir. Doğal olarak toptan satış yapmayan yerlerin perakende olduğunu söyleyebiliriz. 

  Perakende Sözcüğünü İçeren Cümleler 

  - Yeni dükkanımız perakende satış yapan bir noktadır. 

  - Perakende satış yapan bir markete giderek alışveriş yaptık.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow