hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Pitoresk Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? Pitoresk Tekniği Nedir?

  Pitoresk Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek Pitoresk Tekniği Nedir
  expand

  Resim ve mimaride kullanılan pitoresk kelimesi, ''resmi çizilecek kadar güzel olan yapı ya da nesne'' anlamına gelir. Son yıllarda fotoğraf sanatında da kullanılmaya başlanan bu kelime Latince kökenlidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Pitoresk Nedir?

   Pitoresk, mimaride estetik yapı; resimde ise göze hoş gelen biçim ve görüntü demektir. Rönesans'ta kullanılmaya başlanan bu kelime, ''estetik'' anlamına gelir. Bir şeyin resminin çizilmesi için aranan ilk şartlardan biri o şeyin görsel açıdan güzel olmasıdır.

   Özellikle resim, hat sanatı, mimari gibi görsel sanatlarda, biçim, içerikten daha ön planda tutulur. Bu nedenle pitoresk kavramı bu tür sanatlarda çok daha fazla öne çıkmıştır.

   Pitoresk Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

   Pitoresk kelimesinin TDK sözlük anlamı, çizilmeye ve resmedilmeye uygun, estetik ve güzel olandır. Örneğin Farsça kökenli bir sözcük olan Nigar, ''resmi çizilecek kadar güzel olan sevgili'' demektir. Bu bağlamda Nigar olarak nitelendirilen görsel bütünlük pitoresk kavramının bir parçasıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Pitoresk, evrensel bir terim olsa da, estetik kişiden kişiye göre değiştiği için farklı şekilde tanımlanmıştır. Çünkü herkesin estetik ve sanat anlayışı farklıdır. Örneğin kübist bir ressam ile barok akımına bağlı bir ressamın pitoresk olarak nitelendirdiği unsurlar farklıdır. Bu nedenle tarih boyunca birçok sanat akımı ortaya çıkmıştır.

   Pitoresk Tekniği Nedir?

   Pitoreskt tekniği resim ve edebiyatta farklı anlamlarda kullanılır. Bir manzaranın geometrik hatlarla, muntazam bir şekilde çizilmesine pitoresk tekniği denir. Bu teknik Barok döneminde ortaya çıkmıştır.

   Edebiyatta ise yazarın, nesneleri ve yerleri ayrıntılı bir şekilde tasvir etmesine pitoreskt tekniği olarak adlandırılır. Bu tekniğin amacı olay örgüsünün içerisinde yer alan mekanları ve belli başlı nesneleri okurların gözünde canlandırmaktır. Honore de Balzac, Victor Hugo ve Stendhal, romanlarında pitoresk tekniğini en fazla kullanan yazarlar arasında yer alır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow