hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Promosyon Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Promosyon Ödemesi Ne Demek?

  Promosyon Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir Promosyon Ödemesi Ne Demek
  expand

  Promosyon kelimesi, dilimizde sık kullanılan bir kelimedir. Bu kelimelerin anlamı ve kökeni hakkında da sıkça araştırma yapılıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre pek çok farklı anlamları bulunan promosyon kelimesi, Türkçede farklı cümlelerle ya da tek başına kullanılabilir. 

  Promosyon Ne Demek?

  Promosyon, bir markanın müşterilerine sunduğu hizmetleri ya da ürettiği ürünleri tanıtmak için gerçekleştirdiği reklam çalışmalarına verilen bir isimdir. Promosyon kelimesi ile yakın ve eş anlamlı olan sözcüklerden bazıları ise, şu şekilde sıralanabilir: 1- Reklam, 2- Özendirme, 3- Tanıtım olarak bilinir.

  Günümüzde en etkili promosyon yöntemleri içinde firmaların marka adını, logosunu ve amblemini taşıyan ürünleri halka arz etmesi yer alıyor. Bu ürünlerin hemen hemen tamamı ücretsiz bir şekilde dağıtılır. Burada asıl amaç marka imajını güçlendirmek ve firmanın geniş kitleler tarafından duyulmasını sağlar.

  Promosyon Kelimesinin TDK Sözlük Anlamı Nedir?

  Promosyon kelimesi, dilimizde çok sık kullanılan kelimeler arasında yer alır. Promosyon kelimesi ise, Fransızca kökenli bir kelimedir. TDK'ye göre promosyon kelimesi ise, anlamı ise, özendirme olarak bilinir. Promosyon aynı zamanda takdim etmek ve sunmak anlamına gelir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ürünün adının ve sloganının belirlenmesi de promosyon şirketlerinin en önemli görev ve sorumlulukları içinde yer alır. Günümüzde bu tanıtım yöntemi ise, daha çok hediyelik eşyalar ile birlikte tercih ediliyor. Bunun en önemli nedeni ise, promosyonun yazılı ve görsel reklamlardan çok daha ekonomik olmasıdır.

  Promosyon Ödemesi Ne Demek?

  Her şirket bankalarla bazı maaş anlaşmaları gerçekleştirir. Örneğin, eğitim ya da sağlık için ayrılan ödenek anlaşma yapılan bankalarda tutulur. Bu paranın yıllar içinde faizle birlikte artması ise, emeklilere ve çalışanlara promosyon olarak yansıtılır. Buna ek olarak da bankalarla yapılan maaş anlaşmalarına karşılık firmalara da ödeme yapılır. Bu ödeme de maaş promosyonlarının önemli bir bölümünü oluşturur.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow