hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rezzak Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Er Rezzak Esması Türkçe Anlamı ve Faziletleri...

  Rezzak Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir Er Rezzak Esması Türkçe Anlamı ve Faziletleri...
  expand

  Allah tarafından kafir - Müslüman ayrımı gözetilmeksizin, tüm insanlığa ihsan edilen nimetlere rızık denir. Rızık kelimesinin ilk anlamı yemek ve azık olsa da, düşünme ve irade gücü gibi sadece insana bahşedilen yetiler de birer rızık sayılır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Esma-i Hüsna'da yer alan Rezzak ismi ise rızık veren demektir. İslam inancına göre, nimetleri veren Allah'tır. "Rızkı veren Hüda'dır / Kula minnet eylemem" dizeleri İslam'ın ve tasavvufun özünü oluşturur. 

  Rezzak Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

  İslam'da rızık kavramı önemli bir yer tutar. Çünkü rızkın sözlük anlamı yemek olsa da, daha çok helal kazanç manasında kullanılır. Rızkını çıkarmak ve rızkı kesilmek deyimleri de halk arasında sık kullanılan deyimler arasında yer alır. 

  Rezzak ise, kullarına sınırsız bir şekilde ve karşılık beklemeden nimet veren demektir. İnsan, diğer varlıklardan ne kadar üstün olursa olsun, acizdir. Yaşamını sürdürebilmesi için temel besin kaynaklarına düzenli olarak ulaşması gerekir. Ona bu imkanı tanıyan Allah'tır. Göklerden yağmuru indirip tarlalardaki ürünlerin yetişmesini sağlayan da Rezzak olan Allah'tır. 

  Er Rezzak Esması Türkçe Anlamı ve Faziletleri

  Sebe Suresinin 39. ve Zariyat Suresinin 58. ayetinde geçen Rezzak, kullarına karşı izzeti, ihsanı ve merhameti sonsuz olan Allah'ın isimlerinden biridir. İnsana ve diğer canlılara sayısız nimet veren Allah'a dua ederken Rezzak ismini 99 kez zikretmek, son derece faziletlidir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Günlük namazlardan sonra 66 ya da 99 kez "Ya Fettah Ya Rezzak" zikrini çeken kişi, kısa zamanda borçlarından kurtulur ve maddi açıdan rahatlar. 

  Rezzak ismiyle birlikte zikredilebilecek diğer isimler şunlardır: 

  1- Basid - Genellikle Kabid ismiyle birlikte zikredilen Basid ismi rızkı açan ve genişleten demektir. 

  2- En Nafi - Kulları için faydalı şeyler yaratan anlamına gelir. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow