Alternatif tiyatro toplulukları tiyatroseverlerle buluşuyor

Alternatif tiyatro toplulukları tiyatroseverlerle buluşuyor

Alternatif tiyatro topluluklarının ilgi gören oyunları TOY İstanbul'da sahnelenmeye devam ediyor.

B Planı’nın “Tac’ın Nöbetçileri” oyunu 13 Kasım’da, Yan Etki’nin “Gloria”sı 14 Kasım’da, TwoTwo Prodüksiyon’un “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar”ı 15 Kasım’da, GNOM’un “Eve Dönüş”ü 16 Kasım’da, TOY İstanbul ve B Planı’nın sahnelediği “Yalnızlar Kulübü” 17 Kasım’da, BAM’ın “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunu ise 18 Kasım’da TOY İstanbul’da tiyatroseverleri bekliyor.


Tac’ın Nöbetçileri


Sevilen oyuncular Kaya Akkaya ve Murat Eken’in birlikte rol aldığı “Tac’ın Nöbetçileri”, 13 Kasım Salı akşamı 20.30’da seyirciyle buluşacak. B Planı’nın sahnelediği “Tac’ın Nöbetçileri”, Rajiv Joseph’e Obie ve Lucille Lortel Ödülleri’nde Yılın Oyun Yazarı ödüllerini getirdi. Oyun; 1648’de Agra’da, dillere destan hikâyesi ve eşsiz mimarisiyle dünyanın yedi harikasından biri olmuş, aşkın ve cennetin tasviri görkemli yapı Tac Mahal’i koruyan iki muhafızın dostluğunu hem eğlenceli hem de dramatik bir dille anlatıyor.


6. Dilek Sabancı Tiyatro Festivali başladı


 


Gloria


Branden Jacobs-Jenkins’in Pulitzer'e aday gösterilen oyunu “Gloria”, Yan Etki tarafından sahneye konuyor. Tuğçe Tanış, Evrim Doğan, Murat Eken, Sinem Reyhan Kıroğlu, Kutay Kunt ve Tayfun Yılmaz’ın rol aldığı oyun, 14 Kasım Çarşamba akşamı 20.30’da TOY İstanbul’da sahnelenecek. “Gloria”, yayıncılık endüstrisinde kariyer ihtirasıyla dolup taşmış farklı jenerasyondan “profesyonel”lerin ofis hayatını, merak uyandırıcı hikâyesiyle sunuyor. İş hayatının getirdiği stresin, hırsın ve rekabetin tam ortasında kalan bu insanların kargaşa ve sıkıntıyla dolmuş dünyamıza bir miras bırakmaları mümkün müdür? Oyun, şiddet, acı ve kendimizi anlatma gücümüzün, insanlıktan çıkarıcı sonuçlarına bir bakış atmaya davet ediyor.


Mutluyduk Belki Bugüne Kadar


Paolo Genovese’nin “Muhteşem Yabancılar” adlı filminden sahneye uyarlanan “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar” oyunu 15 Kasım Perşembe akşamı 20.30’da sahnelenecek. TwoTwo Prodüksiyon tarafından sahneye konan ve 22. Yapı Kredi Afife tiyatro Ödülleri’nde Canan Atalay’a Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu ödülünü kazandıran oyunda Giray Altınok, Canan Atalay, Faruk Barman, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Gökçe Eyüboğlu, Fehmi Karaarslan ve Deniz Karaoğlu rol alıyor. 18. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Ensemble Ödülü’nü ve 2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’nde Yılın Ekip Oyunu ödülünü de kazanan “Mutluyduk Belki Bugüne Kadar”, cep telefonların sır küpüne dönüştüğü bir çağda, dijital dünyada kurulan mahremiyetin açığa çıkmasının nelere sebep olacağını tokat gibi yüzümüze çarpıyor. Oyun, cep telefonlarını birer kara kutuya, hatta birer dijital mayın haline getirmenin başımıza ne işler açabileceğini yakın arkadaşların hikâyesi üzerinden net bir şekilde gözler önüne seriyor.


Eve Dönüş


GNOM’un sahnelediği “Eve Dönüş” oyunu, 16 Kasım Cuma akşamı 20.30’da sahnelenecek. Barış Gönenen’in yönetmenliğini üstlendiği, Ece Nur Ateş, Tara Demircioğlu, Yusuf Sefaoğlu ve İrem Yünsel’in rol aldığı oyun; masalsı bir çocuğun renklerini yitirmiş bir kadına dönüşünü, çocukluk, ergenlik ve kadınlık dönemlerine odaklanarak anlatan otuz yıllık bir hikâyeyi sahneye taşıyor.


Derya Alabora'nın şarkılarla renklendirdiği 'Efsane Kadın' 8 Kasım'da Baba Sahne'de


Yalnızlar Kulübü


Kaya Akkaya, Devin Özgür Çınar, Olgu Baran Kubilay, Umut Kurt, Ceren Taşçı ve Duygu Yetiş; TOY İstanbul ve B Planı’nın ortak yapımcılığında sahnelenen yeni tiyatro oyunu “Yalnızlar Kulübü”nde buluşuyor. Sami Berat Marçalı’nın yazıp yönettiği ve bir kişisel gelişim kursunun on haftalık serüvenini mercek altına alan yeni oyunu “Yalnızlar Kulübü”; 17 Kasım Cumartesi akşamı 20.30’da TOY İstanbul’da sahnelenecek.


Her şeyden çok sıkıldın. Hiçbir şeye yeterince dürüst olamıyorsun. Aynaya bakıyorsun, gördüğün tek şey yapayalnız bir sen. Yaşamanın anlamını kaybettin. Yaşamın hiçbir amacı yok senin için. İşte; “Hayat ritmini bul” seni bekliyor o zaman! Hayat ritmin mi kayboldu? Ya da hayatına ritim mi katman gerek? On hafta. Haftada iki dersten toplam yirmi ders. Sonra her şey çok daha güzel olacak. Bu bir deneyim. Hep beraber sıfır noktasından başlıyor ve bu deneyimin bizlere sunduklarıyla şahsi haritalarımızda kayboluyoruz.


Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin


BAM’ın sahneye koyduğu, Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği, Ayfer Dönmez, Başak Kıvılcım Ertanoğlu ve Melis Öz’ün birlikte rol aldığı “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunu ise, 18 Kasım Pazar günü 17.00’de sahnelenecek. Mahmutyazıcıoğlu’na 21. Yapı Kredi Afife Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü, 2017 TEB Ödülleri’nde Yılın Yerli Oyun Yazarı ödülünü kazandıran oyun, Başak Kıvılcım Ertanoğlu’na ise 22. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü getirdi. Arka fonuna İstanbul’u alan “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin”, bir aileden üç kuşak kadının, sürekli değişen ve yükselen bir ev ekseninde birbirlerine söyleyemedikleri ve iç seslerinden oluşan bir dertlenme, kendilerine bir adım mesafeden anlattıkları elli senelik dokunaklı, gerçekçi bir hikâye...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS