Altın Koza ödülleri sahiplerini buldu

Altın Koza ödülleri sahiplerini buldu

22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali ödülleri İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Düzenlenen törende konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, festivalin ilk kez 1969 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlendiğini belirterek, "Bu yıl yaşanan terör belasının ülkemizi derin acılara sevk etmesi sebebiyle Adana'da festival filmlerinin normal gösterim programlarını yaptık fakat ödül törenini bu tarihe ertelemiştik ve insanları yormamak için İstanbul'da yapmayı tercih ettik" dedi. 


Antalya ve Adana film festivallerinin basın organlarında farklı değerlendirmelere tabi tutulduğunu dile getiren Sözlü, "Biz Türk sinemasını, olduğu gibi, evirmeden çevirmeden, onun kendi ortalamasında ve sinemaya da hizmet ederken oraya buraya sündürmeden, gerçekten Anadolu insanının, Türk sinemasının kendi değerler manzumesi içerisinde değerlendirilmesine çok özen gösteriyoruz. Tek amacımız kendi sanatçılarımıza hizmet ve hürmet etmek" diye konuştu.


Sözlü, festivalde ödül alan, almayan, Türk sinemasında emeği geçen ve sanata katkı sağlayan herkese teşekkür etti.


"Onur Ödülü" alan Sezen Cumhur Önal da ödül almaktan gurur duyduğunu söyleyerek, "Bu onuru rahmetli Fecri Ebcioğlu ile paylaşmak istiyorum çünkü onunla başlattık biz bunu. Çok önemli bir insandı, yazdığı şarkılarla önümüzü açtı ve ilk başarı ondan gelmiştir" dedi. 


Radyoların Türkiye için önemine dikkati çeken Önal, "Evvela şarkılar denetimden geçerdi radyolarda, detone ve dekolte yarışı yoktu. Türkçe sadece radyo repertuarına girerdi" ifadesini kullandı.


Türk sinemasının "Bay Sinema" lakaplı yönetmeni Türker İnanoğlu ise Antalya ve Adana film festivallerinin Türk sinemasına büyük destek verdiğini belirterek, "Onur ödülüne layık görülmekten gurur duyuyorum. Festivalin devamı için nice uzun yıllar diliyorum" şeklinde konuştu.


Oyuncu Aytaç Arman da Altın Koza'da ödül almanın çok farklı bir heyecan olduğunu vurgulayarak, "Burada konuşmak kameraların karşısında oynamaya benzemiyor, her zaman şaşırıyor ve çok seviniyorum, beni onur ödülüne layık gören arkadaş ve hemşehrilerime çok teşekkür ediyorum" dedi.


Törene oyuncu Yusuf Sezgin ve Vildan Atasever ile Altın Koza Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avşar ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.


Programa katılan Türk sinemasının usta oyuncusu Türkan Şoray, festivalde kendi adına verilen "Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu" ödülünü "Nefesim Kesilene Kadar" filmindeki oyunculuğu ile ödüle layık görülen Ece Yüksel'e takdim etti.Sinemanın devlerine onur ödülleri


Ayşen Gruda, Aytaç Arman, Sezen Cumhur Önal, Türker İnanoğlu. 


Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın kazananları


En İyi Film - Abluka (Yönetmen: Emin Alper / Yapımcı: Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk)Adana İzleyici Ödülü - Abluka (Yönetmen: Emin Alper )Yılmaz Güney Ödülü - Kar Korsanları (Yönetmen ve Yapımcı: Faruk Hacıhafızoğlu)En İyi Yönetmen -  Tolga Karaçelik (Sarmaşık)En İyi Senaryo - Senem Tüzen (Ana Yurdu) - Oy çokluğuylaEn İyi Kadın Oyuncu - Nihal Koldaş (Ana Yurdu)En İyi Erkek Oyuncu - Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)En İyi Müzik - Demircan Demir (Kasap Havası) - Oy çokluğuylaEn İyi Görüntü Yönetmeni - Vedat Özdemir (Ana Yurdu) - Türksoy Gölebeyi (Kar Korsanları)En İyi Sanat Yönetmeni - İsmail Durmaz (Abluka)En İyi Kurgu - Osman Bayraktaroğlu (Abluka)En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Hülya Böceklioğlu (Yarım)En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Özgür Emre Yıldırım (Eksik)Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu - Ece Yüksel (Nefesim Kesilene Kadar)Umut Veren Genç Erkek Oyuncu - Berkay Ateş (Abluka)Jüri Özel Mansiyon Ödülü - Ece Atay (Yarım) SİYAD En İyi Film Ödülü - Ana Yurdu - Senem Tüzen?Film - Yön En İyi Yönetmen Ödülü - Senem Tüzen - Ana Yurdu


Ulusal öğrenci filmleri yarışması kazananları:


En İyi Kurmaca Film, Cemalettin Was Here - Yönetmen: Mert Özel (İstanbul Üniversitesi)En İyi Belgesel Film, Godesbana -Yönetmen : Nursena Şimşek   (Akdeniz Üniversitesi)En İyi Canlandırma Film, Kök- Yönetmen: Osman Çubukçu, Önder Menken (Anadolu Üniversitesi)En İyi Deneysel Film, Renklerin Düşüşü - Yönetmen: Karis Deniz Kara  (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ün.) Belgesel Dalı Jüri Özel Ödülü, Afro Türk - Yönetmen: Betül Usta  (Akdeniz Üniversitesi)
ADANA KONULU SENARYO YARIŞMASI KAZANANLARIBirincilik Ödülü: Tepebağ Çıkmazı - Hikmet Ozan Sihayİkincilik Ödülü : İnsancıklar - Gökhan KarahanerÜçüncülük Ödülü : On Adım - İsmail Doruk

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS