İstanbul Tiyatro Festivali PIXEL ile sona eriyor

İstanbul Tiyatro Festivali PIXEL ile sona eriyor

2 hafta boyunca Türkiye ve yurt dışından 24 oyun/dans gösterisini seyirciyle buluşturan 22. İstanbul Tiyatro Festivali final gösterisi ile sona eriyor. Bir Fransa prodüksiyonu olan Pixel, hip-hop'u akrobasi, ışık ve video ile buluşturuyor. Dünyaca ünlü besteci Armand Amar'ın müziklerine imza attığı gösteri 3 ve 4 Aralık'ta sahnelenecek.

Yönetmenliğini 1990'ların başında hip-hop sahnesinin en etkin figürlerinden Mourad Merzouki'nin üstlendiği Pixel dans, akrobasi, ışık ve sesi harmanlayarak seyircilere hareketli bir görsel şölen sunuyor.

Merzouki’nin dans topluluğu Compagnie Kafig’in dansçıları, üç boyutlu sahneleme ile yaratılan sanal manzaralarla beraber harekete geçerek sahnenin her yerinde var oluyor ve izleyiciyi görsel illüzyonlarla şaşırtıyor. Zaman zaman dansçının ayaklarının altından kayan zemin, zaman zaman ise hareketleriyle beraber değişen üç boyutlu yerleştirme sizi gözünüzü kırpmadan seyredeceğiniz bir gösteriye davet ediyor. Topluluk geçen 20 yılda, 60 ülkede 3000 performans sergiledi. Sokak dansını sirk, akrobasi ve ışıkla buluşturan bu koreografiler 1,5 milyon seyirciye ulaştı.

Pixel’in müziklerini üstlenen ünlü besteci Armand Amar kendi kendine tabla, tonbak ve conga çalmayı öğrenen ve bunu Batı müziğine uyarlayan bir usta. Görselliğin bu kadar yoğunlukta olduğu bir sahnede dansçılara eşlik ettiği müziğini öne çıkarmayı başaran besteci, müziğinin ritmiyle izleyicilerin kalbini sahnedeki koreografiye bağlıyor ve oyunun seyrini değiştiriyor.

Pixel, 3-4 Aralık’ta Zorlu PSM Ana Tiyatro’da festival seyircisi ile buluşacak. 3 Aralık’taki gösterimin ardından dansçıların katılımı ile bir söyleşi de yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS