hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Altın Portakal bu yıl iki filme gitti

  Altın Portakal bu yıl iki filme gitti
  expand

  46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. En iyi film ödülünü "Bornova Bornova" ile "Kosmos" paylaştı. Yönetmenlere ödüllerini CHP Genel Başkanı Deniz Baykal verdi.

  Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi'nde yapılan kapanış ve ödül töreninde Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması sonuçları açıklandı.

  En İyi Film Ödülü, "Bornova Bornova" ile "Kosmos" filmleri arasında paylaştırıldı.

  Festivalde verilen bazı ödüller ve kazananlar şöyle:

  - En İyi Film: "Bornova Bornova" - "Kosmos"

  - En İyi İlk Film: "İki Dil Bir Bavul"

  - En İyi Yönetmen: Reha Erdem - "Kosmos"

  - En İyi Senaryo: Onur Ünlü - "Beş Şehir"

  - En İyi Erkek Oyuncu: Öner Erkan - "Bornova Bornova"

  - En İyi Kadın Oyuncu: Nergis Öztürk - "Kıskanmak"

  - En İyi Kurgu: Erkan Tekemen - "Bornova Bornova"

  - En İyi Sanat Yönetmeni: Zeynep Koloğlu - "Usta"

  - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Volga Sorgu - "Kara Köpekler Havlarken"

  - En İyi Yardımcı En İyi Müzik: Mehmet Erdem ile Özgür Akgül - "Deli Deli Olma"

  - En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry - "Kosmos"

  - Kadın Oyuncu: Damla Sönmez - "Bornova Bornova"

  - Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü (Ses-Efekt-Kostüm-Makyaj-Saç Tasarımı): "Kosmos"

  - Behlül Dal Jüri Özel Ödülü (Genç Yetenek): "Usta" filminin yönetmeni Bahadır Karataş, "40" filminin yönetmeni Emre Şahin, "Ben Gördüm-Min Dit" filminin öykü yazarı Evrim Alataş ile "Beş Şehir" filminin oyuncusu Tansu Biçer.

  46 yılı geride bıraktı

  Türk sinemasının Oscarlarının dağıtıldığı, en uzun soluklu festival, Antalya Altın Portakal Film Festivali, 46 yılı geride bıraktı.

  46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'na, genç yönetmen İnan Temelkuran'ın yönettiği "Bornova Bornova" filmi 5 ödül kazanarak damga vurdu.

  Altın Portakal Film Festivali, "Bornova Bornova" ve Kosmos" filmlerine En İyi Film Ödülü'nü vererek, 46 yıllık tarihinde ilk kez bu ödülü iki filme paylaştırdı.

  Bu yıl 10 Ekim'de festival, ulusal uzun metrajlı, uluslararası uzun metrajlı, ulusal belgesel ve ulusal kısa film yarışmalarında verilen ödüllerle sinemayı taçlandırdı.

  Dolu programı ve halkın yoğun katılımına sahne olan Altın Portakal Film Festivali, Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nda bu gece verilen ödüllerle ilkleri de beraberinde getirdi.

  Festival, askeri darbe ve sinemacıların bir dönem yaşanan sansüre tepkileri nedeniyle birkaç yıl yapılamasa da 46 yıllık tarihinde En İyi Film Ödülü'nü ilk kez iki filme birden verdi.

  "Bornova" ve "Kosmos" filmleri, festivalin en önemli ödülü En İyi Film Ödülü'nü paylaşarak, Altın Portakal'ın tarihine geçti. Festivalde yarışan 18 filmin 8'i yönetmenlerinin ilk filmi olma özelliğini taşırken, ilk filmlerden 6'sı, festivalden ödüllerle döndü.

  İlk filmler arasında yer alan ve doğuda bir köye atanan öğretmenin ilköğretim öğrencilerine Türkçe öğretme çabalarının anlatıldığı, Özgür Doğan ile Orhan Eskiköy'ün yönettiği "İki Dil Bir Bavul" filmi ise bu yıl ilk kez verilen En İyi İlk Film Ödülü'ne sahip oldu.

  "Bornova Bornova" damgası

  46. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne "Bornova Bornova" filmi damgasını vurdu. İnan Temelkuran'ın yönettiği "Bornova Bornova", En İyi Film Ödülü'nün yanı sıra Erkan Tekemen'e En İyi Kurgu, genç oyuncular Öner Erkan'a En İyi Erkek Oyuncu ve Damla Sönmez'e de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandırdı.

  Film, Sinema Yazarları Derneği'nin (SİYAD) Jüri Özel Ödülü'nü de kazanarak 5 ödülle festivalden ayrıldı.

  Festivalin en önemli ödüllerinden dördü ise Reha Erdem'in yönettiği "Kosmos" filmine verildi. "Mucizeler yaratan bir hırsızın" hikayesinin mistik kurguyla anlatıldığı film, En İyi Film Ödülü'nü,"Bornova Bornova" ile paylaşmasının yanı sıra Reha Erdem'e de En İyi Yönetmen Ödülü'nü getirdi.

  Forent Herry'e En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'nü kazandıran "Kosmos", ses-efekt-kostüm ve saç tasarımını içeren Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü'nü alarak festivalden 4 Altın Portakal Heykelciği ile döndü. Onur Ünlü'nün senaryosunu yazıp yönettiği "Beş Şehir" de Ünlü'ye En İyi Senaryo Ödülü'nü, başrol oyuncularından Tansu Biçer'e de Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'nü kazandırdı.

  İlk filmlerin ödülleri

  İlk filmler arasında yer alan "Kara Köpekler Havlarken", genç yetenekleri ödüllendiren Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'nü, 4 filmle paylaşarak, yönetmeni Mehmet Bahadırer'e Altın Portakal Heykelciği kazandırdı.

  Genç oyuncu Volga Sorgu da filmdeki etkili oyunculuğuyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü aldı. Sorgu, 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde de "Başka Semtin Çocukları" filmiyle yine aynı ödülü kazanmıştı.

  Ödül kazanan ilk filmler arasında Bahadır Karataş'ın yönettiği "Usta" Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'ne layık görülürken, Zeynep Koloğlu'na da En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü getirdi. Genç yönetmen Emre Şahin'in ilk filmi "40" ile festivale katılan ilk Kürtçe film olma özelliğini taşıyan Miraz Bezar'ın yönettiği "Ben Gördüm-Min Dit" de "Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'nü aldı.

  "Ben Gördüm-Min Dit", senaryoyu yazan Evrim Alataş'a özel ödül kategorisindeki Altın Portakal'ı getirdi. Tarık Akan ile Şerif Sezer'in usta oyunculuklarını sergiledikleri "Deli Deli Olma" filmi ise Mehmet Erdem ile Özgür Akgül'e En İyi Müzik Ödülü'nü kazandırarak, festivalden tek ödülle döndü.

  Festivalde önceki yıllarda önemli ödüller kazanarak büyük başarı kazanan Türk Sineması'nın ünlü yönetmeni Zeki Demirkubuz ise 1930'lu yıllarda geçen Nahit Sırrı Ödik'in aynı adlı romanından uyarlanan "Kıskanmak" filmi ile başrol oyuncusu Nergis Öztürk'e En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü getirdi.

  Demirkubuz, uyarlama filminin görsel iddiasına karşın, ödül sayısını bu festivalde yükseltemedi. Bu yıl ilk kez verilen Kent Konseyi Jüri Özel Ödülü ile yönetmen İlksen Başarır da ilk filmi "Başka Dilde Aşk"la festivalden ödülsüz dönmeyenler arasında yer aldı.

  Yavuz Özkan "İlkbahar Sohbahar", Ümit Ünal "Gölgesizler" ve Kutlu Ataman da "Aya Seyehat" filmleriyle festivalden ödülsüz dönen ve şaşırtan tecrübeli yönetmenler oldu. Mahmut Fazıl Coşkun'un "Uzak İhtimal" ile Meriç Demiray'ın yönettiği "Babam Büfe" ise, diğer 6 ilk filmin aksine Altın Portakal sayfasını ödülsüz kapatan ilk filmler arasında yer aldı.


  Diğer ödüller

  Gençlik Jürisi Ödülü, Uluslararası Film Yarışması'na katılan Kamen Kalev'in yönettiği Bulgaristan-İsveç yapımı "Şark Oyunları" filmine verildi. Ödülü, film ekibi adına ünlü oyuncu Hatice Arslan aldı.

  Festivalde bu yıl ilk kez belirlenen Kent Konseyi Jüri Ödülü'ne yönetmen İlksen Başarır'ın ilk filmi "Başka Dilde Aşk" layık görüldü. NETPAC Jürisi Ödülü "Kan Arzusu", SİYAD Ulusal Jüri Ödülü İnan Temelkuran'ın yönettiği "Bornova Bornova", SİYAD Uluslararası Jüri Ödülü ise "Öteki Yaka-The Other Bank" filmine verildi.

  Törende, Kısa Film Yarışması'ndaki Dijital Film Akademi Özel Ödülü'ne Efe Conkel'in "Geri Dönüşüm Günlüğü", Cahit Çeçen'in yönettiği "Tamirci Çırağı" ile Mustafa Dok'un yönettiği "Köy" filmleri değer bulundu.

  En İyi Kısa Film Ödülü'ne Aksel Zeydan Göz'ün yönettiği "Kısır Döngü" layık görüldü. En İyi İlk Belgesel Ödülü Metin Kaya'nın yönettiği "100 Bin Kişiydiler" ile Melisa Önel'in yönettiği "Ben ve Nuri Bala" filmleri arasında paylaştırıldı.

  En İyi Belgesel Film Ödülü de Melis Birder'in yönettiği "Ziyaretçiler" ile Çayan Demirer'in "5 Nolu Cezaevi" filmlerine verildi.

  Uluslararası film yarışması ödülleri

  Uluslararası Film Yarışması'nda En İyi Erkek Oyuncu Ödülü "Öteki Yaka"daki performansıyla 9 yaşındaki Tedo Bekhauri'ye, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise "Katalin Varga" filmindeki performansıyla Hilda Peter'e verildi.

  En İyi Yönetmen Ödülü "Öteki Yaka" filmi ile Georgi Ovashvilli'e sunuldu.

  En İyi Film Ödülü ise Alexey German'in yönettiği "Kağıttan Asker" filmi ile Harutyun Khachatryan'ın yönettiği "Sınır" filmleri arasında paylaştırıldı.

  Genel Sanat Yönetmeni Sayar: ''Ödüller dengeli..."

  Altın Portakal Film Festivali Genel Sanat Yönetmeni Vecdi Sayar, sonuçları değerlendirirken, verilen ödülleri dengeli bulduğunu söyledi.

  Festivalde farklı anlayışta filmlerin yarıştığını, jüri kararlarında da hiç bir gerilimin hissedilmediğini dile getiren Sayar, "Jüri zannediyorum dengeli bir karar verdi. Jüride hiç bir gerilim hissedilmedi. Ortak görüşte anlaşmışlar" dedi. Sayar, bazı internet sitelerindeki "Ben Gördüm-Min Dit" adlı Kürtçe film nedeniyle jüride gerginlik olduğu haberleriyle ilgili soruya, "Jüriden bu konuda da yansıyan her hangi bir gerginliği hissetmedik. Jürideki arkadaşlar, 'Ben Gördüm-Min-Dit' filmini diğerleri kadar başarılı bulmadıklarını söylediler. Sinema dilinin gelişmemiş olduğu kanaati dile getirildi" yanıtını verdi.  Kırmız halı


  46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapanış ve ödül töreni, festivalin konuğu Türk ve yabancı sanatçılarla ulusal, uluslararası yarışmalara katılan film ekiplerinin kırmızı halıda geçişleriyle başladı.

  Festivalin konuğu Türk ve dünyaca ünlü sanatçılar, ulusal ve uluslararası yarışma adayı filmlerin ekipleri ile jüri üyeleri kırmızı halıdan yürüyerek tören salonuna ulaştı.

  Kırmızı halı geçişi sırasında sanatçıları görmek için yüzlerce vatandaş, Cam Piramit'in bulunduğu bahçede toplandı.

  Türk sinemasının unutulmaz yıldızları ile genç kuşağın sevilen sanatçılarını alkışlarla karşılayan vatandaşlar, kendilerini selamlayan sanatçılara sevgi gösterilerinde bulundu.

  Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri üyesi oyuncu Nurgül Yeşilçay, kendisine yoğun tezahürat yapan vatandaşları yanlarına giderek selamladı.

  Vatandaşlar, Türk sinemasının unutulmaz oyuncusu Selda Alkor'a da "gerçek sanatçı" sözleriyle sevgi gösterisinde bulundu.

  Törene Baykal da katıldı


  Törene katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da salona kırmızı halıdan geçerek girdi. Vatandaşlar, Baykal'a da sevgi gösterilerini sürdürdü.

  Baykal'ın geçişi sırasında bazı gençlerin ellerinde küçük meşaleler taşıdıkları görüldü.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow