"Küf"ün dünya prömiyeri Venedik'te

"Küf"ün dünya prömiyeri Venedik'te

Küfün dünya prömiyeri Venedikte
expand

Ali Aydın'ın ilk uzun metraj filmi Küf’ün dünya prömiyeri, 2 Eylül Pazar günü 69. Venedik Film Festivali kapsamında International Film Critics' Week (Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası) Bölümü'nde gerçekleştirildi.

Sala Darsena Sineması’nda yapılan gösterime ilgi yoğundu. Gala gösterimine yönetmen Ali Aydın’la beraber, filmin oyuncuları Ercan Kesal, Muhammet Uzuner ve Tansu Biçer de katıldı.
Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

 İtalya Hakları Nanni Moretti’nin Şirketinde

Festivalin ilk günlerinde filmin İtalya haklarını ünlü İtalyan yönetmen, oyuncu ve yapımcı Nanni Moretti’nin sahibi olduğu dağıtım şirketi Sacher Film tarafından alındığı duyrulmuştu. Nanni Moretti de gala gösteriminde Küf ekibini yalnız bırakmadı ve ekiple beraber salona girip filmi izledi.

Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası bölümünde gösterilen 9 filmden biri olan Küf, bu bölüm dışında, ilk filmlerin yarıştığı kategoride de Geleceğin Aslanı (Lion of the Future) ödülü için yarışacak.

18 yıldır kayıp olan oğlunu arayan, demiryollarında yol bekçisi olan Basri'nin, toplum tarafından yalnızlaştırılmasını ve vicdanın insanı ummadığı bir anda nasıl çepeçevre sarabileceğini anlatan Küf'ün başrollerinde Ercan Kesal, Muhammet Uzuner ve Tansu Biçer yer alıyor.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Türkiye - Almanya ortak yapımı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün ve Hamburg Film Fonu desteğiyle gerçekleştirilen filmin çekimleri geçtiğimiz sene  Adana'nın Pozantı ilçesinde ve  Belemedik Köyü'ndeki Hacıkırı Tren İstasyonu'nda gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz sene Saraybosna Film Festivali'nde  Work in Progress Ödülü'nü kazanan filmin post prodüksiyon işlemleri Berlin'de tamamlandı. Yapımcılığını Motiva Film ve Yeni Sinemacılar'ın beraber üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Murat Tuncel yaparken, sanat yönetimi Yunus Emre Yurtseven ve Meral Efe'ye ait.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow