Mahallede Gaco Var belgeselinin ilk gösterimi yapılacak

Mahallede Gaco Var belgeselinin ilk gösterimi yapılacak

Mahallede Gaco Var belgeselinin ilk gösterimi yapılacak

İzmirli bağımsız film yönetmenleri Nesli Özalp ve Yunus Tuncer’in 5 yıldır çekimlerini sürdürdükleri “Mahallede Gaco Var!” belgeseli izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. İlk gösterim, 27 Ekim'de İzmir Sanat'ta gerçekleştirilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tepecik’te bulunan Tenekeli Mahalle sakinlerinin Hıdrellez kutlamalarını sinemaya taşımak için yola çıkan iki gaconun yani Nesli ve Yunus’un hikâyesi bu. Ellerinde kamera ile sadece gözlemciyken yıllar içerisinde mahalledeki Roman kültürünü öğrenmeye-anlamaya, mahalleli ile birlikte üretmeye ve bu süreci de filmin yol haritası yapmaya karar verirler.

Filmin ilk gösterimi 27 Ekim’de saat 18:00’de İzmir Sanat’ta gerçekleşecek.

"Bizim Mahalle, Tenekeli Mahalle" Anne-Kız Fotoğraf Sergisi

5 yıldır Tenekeli Mahalle’de geçirdikleri süre boyunca Gaco olarak kameranın arkasında olan Nesli ve Yunus, fotoğraf makinesini mahallede yaşayan kız çocukları ve annelerine verdiler. Bu sayede mahallelinin kendi yaşamlarını kendilerinin fotoğraflamasını istediler.

Tenekeli Mahalle sakinlerinden 10 kız çocuğu ve 8 anne, düzenlenen Fotoğraf Atölyesi’nde temel fotoğrafçılık eğitimi aldılar. 2 hafta süren çalışmada gündelik yaşamlarını, mahallelerini, komşularını fotoğraflamaları istendi.  Proje aynı zamanda İzmir Film Ofisi’nin ilk projesi olma önemini de taşıyor.

Fotoğraf serginin açılış 27 Ekim’de saat 18:00’de İzmir Sanat’ta gerçekleşecek. 31 Ekim’e kadar açık kalacak.

Kültür için Alan Projesi tarafından desteklenen belgesele ve sergiye dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.