Sessiz sinemanın “Divo”su Rudolph Valentino’nun hayatı yine film oldu

Sessiz sinemanın “Divo”su Rudolph Valentino’nun hayatı yine film oldu

Sessiz sinemanın “Divo”su olarak bilinen İtalyan asıllı Amerikalı Rudolph Valentino’nun hayatı bir kez daha film oldu.

20. yüzyılın başlarından doğduğu Güneyl İtalya’nın Puglia bölgesine bağlı Taranto kentinin küçük kasabası Castellaneta’dan genç yaşta Amerika’ya göç eden ve bir rastlantı sonucu o devirde yıldızı parlayan Valentino, Akdenizli olduğu için “Latin Lover” lakabıyla tanınmış ve rol aldığı tüm sessiz filmler seyirci rekorları kırmıştı. Bütün Amerikayı kendisine aşık eden yakışıklı aktör 31 yaşında “Peritonit” (Karın zarı iltihabı) ten hayata erken veda etmiş ve hayranlarını hüzünlendirmişti.

Kendisi gibi Castellaneta’lı olan Nico Cirasola’nın yönetmenlik koltuğuna oturduğu “Rudy Valentino” adlı film gerçekleri yansıtarak ünlü oyuncunun1923 yılında kasabasına ziyaretiyle başlıyor. “Mahşerin Dört Atlısı” filmi ile sessiz sinemada devrim yaratan asıl adı Rodolfo Guglielmi di Valentina d‘Antoqualla olan Rudolph Valentino “Şeyh”, “Şeyhin Oğlu”, “Feth Eden Güç”, “Kartal” , “Kan ve Kum” gibi filmleriyle de kısa hayatını zenginleştirmişti.

Geçtiğimiz hafta Lecce Film Festivalinde gösterime giren ve rollerini ,Alessandro Haber, Pietro Masotti, Claudia Cardinale ve Nicola Nocellanın paylaştığı“Rudy Valentino” yapıtında ünlü oyuncunun beyazperde efsaneliği ve “Divo” luğu dışında gerçek kimliği biraz fantaziyle birlikte araştırılıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS