Soyut Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Soyut Kelime Örnekleri Nelerdir?

Soyut Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? Soyut Kelime Örnekleri Nelerdir?

Soyut Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir Soyut Kelime Örnekleri Nelerdir
expand

Dünya üzerinde algılanabilen unsurlar iki farklı kelime üzerinden ele alınır. Bunlardan biri somut ve diğeri ise soyut sözcükleridir. Aynı zamanda bu sözcükler anlam açısından birbirine çok sık karıştırılır. Fakat yapısal açıdan ele alındığı vakit soyut ile beraber somut kelimeleri farklı biçimlerde ifade edilir. Günlük yaşamda da birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılan sözcükler içerisinde geldiğini ifade etmek mümkün.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Soyut Ne Demek?

İngilizce ve Fransızca üzerinden değiştirilerek Türkçeye yerleşmiş olan soyut kelimesi, farklı biçimlerde ele alınır ve ifade edilir.

 - Beş duyu organı ile algılanamayan kavramlar

 - Varlığı duyularla algılanamayan

 - Anlaşılması, kavranması güç

Bu şekilde aynı zamanda somut kelimesinin zıttı olarak da soyut sözcüğü ifade edilir. Amaca göre cümle içerisinde ya da tek başına farklı yerlerde kullanmak mümkün.

Soyut TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu açısından ele alındığı vakit soyut kelimesi temel olarak, ‘beş duyu organımız ile algılanamayan kavramlar’ şeklinde ifade edilir. Bu doğrultuda gözle görülmeyen, elle tutulmayan ve pek çok açıdan hissedilmeyen durumlardır. Özellikle günümüzde sanatsal açıdan bir durumu ifade edebilmek için önemli bir yer tuttuğunu söylemek mümkün.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Soyut Kelime Örnekleri Nelerdir?

Özellikle soyut kelimesini daha iyi anlatabilmek için ele alınabilecek birçok farklı kelime bulunmaktadır. Bu kelimeler üstelik günlük yaşamda yaygın olarak amacı göre değişik biçimlerde değerlendirilir.

 - Sevgi

 - Mutluluk

 - Aşk

 - İyilik 

 - Kötülük

 - Neşe

 - Üzüntü

 - Sinirli

 - Keder

Görüldüğü gibi yukarıdaki unsurlar günlük yaşamda hissedilen ancak elle tutulamayan ya da gözle görülemeyen kavramlardır. Ancak aynı zamanda taşıdıkları anlamlar ile beraber soyut bir kavram olarak pek çok farklı yerde kullanılırlar.

Soyut Kelimesi ile Örnek Cümleler

Soyut bir kavrama sahip olan birçok farklı sözcük günlük yaşamda önemli bir yer tutar. Özellikle tek başına olması ile beraber cümle içerisinde oldukça yaygın kullanılırlar ve ele alınırlar.

‘’Her insanın içinde biraz iyilik ve biraz kötülük vardır.’’

 ‘’Onu bugün çok sinirli gördüm.’’

‘’Ona olan aşkını ilan etmek istiyorum.’’

Yukarıda verilen örneklerde olduğu gibi birçok farklı soyut kelime farklı yerlerde kullanılabilir.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow