hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Şu an TDK doğru yazılışı... Şu an mı, şuan mı nasıl yazılır?

  Şu an TDK doğru yazılışı... Şu an mı, şuan mı nasıl yazılır
  expand

  Şu an kelime grubunun ayrı mı yoksa birleşik mi yazılıp yazılmadığı en merak edilen kelimeler içerisinde bulunur. Aynı zamanda günlük yaşamda en çok kullanılan kelimeler arasında yer aldığını da söylemek mümkün. Peki şu an TDK doğru yazılışı... Şu an mı, şuan mı nasıl yazılır? İşte bu konuda merak edilenler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkçede bazı kelimeler ayrı yazılır bazıları ise bileşik halde ele alınır. Özellikle şu an kelime grubu çok fazla kullanıldığı için, mutlaka doğru yazılışını bilinmesi gerekmektedir. Böylece tek başına ya da cümle içerisinde anlamlı biçimde değerlendirmek mümkün olur.

   Şu An Mı, Şuan Mı Nasıl Yazılır?

   Şu an kelime grubu hem cümlede hem de soru anlamı üzerinden kullanılabilmektedir. Tam o anda gerçekleşen bir durumu anlatan ifadeye sahiptir. Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı vakit ise bu kelime grubunun doğru yazılışı, ‘Şu an’ şeklinde öne çıkıyor. Bu anlamı ile beraber doğru yazılışı üzerinden cümle içerisinde değerlendirmek mümkün.

   ‘’Şu an hepimiz zaten zan altındayız.’’

   Görüldüğü üzere o anda herkesin zan altında olduğunu anlatan bir ifade üzerinden kullanılmaktadır. Tabii Türkçe içerisinde bu kelime grubu birçok farklı konu üzerinden değişik durumlarda değerlendirilebilir.

   ‘’Yaşanan bu duruma şu an hepimiz çok üzgünüz.’’

   ‘’Hemen şu an çıkıp gidesim geliyor.’’

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Görüldüğü üzere bu şekilde birçok farklı cümle içerisinde etkin biçimde kullanmak mümkündür. Amacına bağlı olarak şu an kelime grubu ayrık biçimde değerlendirilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow