hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tabii ki TDK doğru yazılışı... Tabii ki mi, tabiki mi nasıl yazılır?

  Tabii ki TDK doğru yazılışı... Tabii ki mi, tabiki mi nasıl yazılır
  expand

  Ki eki bazı kelimelerde ayrı yazılır bazı kelimelerde ise birleşik şekilde ele alınır. Bu durum Türkçedeki farklı kelimelere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Tabii ki TDK doğru yazılışı... Tabii ki mi, Tabiki mi nasıl yazılır? İşte bu konuda merak edilenler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Türkçedeki bazı kelimelerde mutlaka ki ekinin doğru şekilde yazılması gerekir. Bu durum özellikle cümlenin daha doğru şekilde anlaşılması konusunda büyük bir öneme sahiptir. O yüzden pek çok kişinin merak ettiğim kelimeler içerisinde tabii sözcüğü geliyor.

   Tabii ki mi, Tabiki mi nasıl yazılır?

   Olur ya da elbette gibi anlamları üzerinden kullanılan tabii ki kelimesi özellikle ki eki üzerinden merak edilir. Ayrı mı yoksa birleşik mi yazılır yazılıp yazılmadığı en önemli hususlar içerisinde yer alır. Bu doğrultuda doğru yazılışını, ‘Tabii ki’ biçiminde ayrı olduğunu söylemek mümkündür. Böylece cümle çok daha etkin bir şekilde anlaşılabilir ve doğru yazın gerçekleştirilebilir.

   ‘’Sormana gerek bile yok bu eşyayı tabii ki alabilirsin.’’

   Yukarıdaki cümle içerisinde tabii ki kelimesi elbette anlamı üzerinden ele alınmıştır. Kişinin o eşyayı elbette alabileceği yönünde bir anlam ifade eder. Bu şekilde cümle kurarken mutlaka ki ekinin ayrı yazılmış olduğuna çok dikkat edilmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   ‘’Bugün tabii ki seninle geleceğim.’’

   Yine aynı şekilde bu cümlede tabii ki kelimesi elbette anlamı üzerinden ele alınmakta ve kullanılmaktadır. Seninle elbette bugün geleceğim şeklinde bir anlam ifade eder.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow