Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922

Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922

Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922

Taha Akyol’un hazırladığı 12 bölümden oluşan “Türk’ün Ateşle İmtihanı 1921-1922” belgeselinin 7. bölümü 20 Ekim Cuma günü 21.00’de yayınlanacak. Mondros Mütarekesi’ni takiben başkent İstanbul ile Anadolu’nun İtilaf Devletleri ve Yunan askerlerince işgaline karşı, Milli Mücadele'nin zafere ulaştığı 1921-1922 yıllarını anlatan belgesel, Türk’ün Ateşle İmtihanı’nın perde arkasını, çok bilinmeyen siyasi yönlerini, kavgalarını ve kahramanlarını CNN TÜRK ekranına getiriyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu Cuma günü yayınlanacak yedinci bölümde 1. Dünya Savaşı’nın galipleri karşısında Ankara’nın gün geçtikçe güç kazanması anlatılıyor: Birinci İn-Önü Muharebesi’nden sonra İtilaf Devletleri’nde, Türklere kabul ettirmek için Sevr Anlaşması’nı yumuşatma fikrinin güçlenmesi, Sevr’de yapılacak değişikliklerin tartışılacağı Londra Konferansı’na Ankara hükümetini de davet etmek durumunda kalmaları, Yunanistan başbakanı Kalogeropoulos’un Londra’da Yunan ordusunun Ankara’ya kadar ilerleyeceği sözünü vermesi, Mehmetçik’in İkinci İn-Önü Muharebesi’ni kazanmasıyla bağımsızlık yolunda ilk adımın atılması…

Müziklerini Onur T. Yıldırım’ın bestelediği, kurgu yönetmenliğini Aytül Tekin’in, yardımcı yönetmenliğini Burak Örnek’in yaptığı belgesel için detaylı bir arşiv taraması yapıldı. Türk’ün Ateşle İmtihanı’nda Türkiye’de ilk kez yayınlanacak görüntüler, fotoğraf ve belgeler de bulunuyor. Paris’te Sevr’e imza atan Türk delegasyonunun imza salonundaki görüntü ve fotoğrafları bunlardan belki de en ilginci.

Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, Akşehir'de karargah binası önünde 

İlk kez yayınlanacak görüntüler...

ABD Başkanı Woodrow Wilson’un senatoya manda ile ilgili rapor vermesi amacıyla Türkiye’ye yolladığı General James G. Harbord’un Türkiye ve Ermenistan’a yaptığı gezinin, Erzurum’da Kazım Karabekir’i ziyaret edişinin görüntüleri de belgeselde ilk kez yayınlanacak görüntüler arasında. Mustafa Kemal Paşa’nın isteğiyle Türkiye’yi İbrahim Tali (Öngören) Bey’in başkanlığında bir heyetin temsil ettiği, Enver Paşa’nın da katılıp bir bildiri sunduğu Bakü Doğu Halkları Kurultayı’nın görüntüleri de belgesel için yurtdışından getirilip Türkiye arşivlerine giren görüntüler arasında. Taha Akyol’un CNN TÜRK’te hazırladığı belgeseller bir tarih dizisi oluşturuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Balkan Savaşı’nın 100. yıldönümünde, “Rumeli’ye Elveda”, Birinci Dünya Savaşı ve Ermeni tehcirinin 100. yılında “1914-1915”, Lozan Antlaşması’nın 90. yıldönümünde “Bilinmeyen Lozan” belgesel dizilerini yayınlayan CNN TÜRK’te “1919-1920&Anadolu’da İşgal ve Kurtuluş” belgeseliyle Milli Mücadele’nin örgütlenme dönemi anlatılmıştı. Türk’ün Ateşle İmtihanı belgeseliyle birlikte; Balkan Savaşı’yla başlayıp Türk ordusunun İzmir’e girişiyle sona eren, Osmanlı’nın felaket ve Türkiye’nin kuruluş yılları olan 1912-1922 sürecinin, başka bir deyişle “On Yıllık Savaş” döneminin tamamı anlatılmış oluyor. Bu belgesellerin her biri, yayınlandıktan sonra kitap olarak da yayınlanmıştı.