Viyolonselin efsane ismi İstanbul’da konser verdi

Viyolonselin efsane ismi İstanbul’da konser verdi

İstanbul, viyolonselin dünyaca ünlü ustası Mischa Maisky'yi ağırladı. Rengim Gökmen şefliğindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası konserde Maisky'ye eşlik etti.

İstanbul’daki son konserini 2 Haziran 2018’de İKSV İstanbul Müzik Festivali kapsamında veren Mischa Maisky, 70. doğum günü onuruna Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülmüştü. Klasik müzik tutkunları İstanbul'da bir kez daha dünyaca ünlü müzisyeni dinleme fırsatını yakaladı.


Maisky, usta şef Rengim Gökmen yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde İstanbul Lütfi Kırdar ICEC'te sahneye çıktı. Sanatçı, Brahms’ın “Viyolonsel için bu kadar güzel bir konçerto yazılabileceğini bilseydim, bugüne denk ben de bir tane yazardım” sözleriyle övdüğü Çek besteci Antonin Dvorak’ın eşsiz yapıtı “2. Viyolonsel Konçertosu”nu seslendirdi. 


Konserde BİFO, İtalyan besteci Ottorino Respighi’nin “Roma Bayramları” ve Alman besteci Johannes Brahms’ın “1. Senfoni” adlı eserlerini de seslendirdi. Yoğun katılımın olduğu konserde Maisky ve BİFO uzun süre ayakta alkışlandı.Letonya’da doğan Mischa Maisky 17 yaşında Leningrad Filarmoni Orkestrası eşliğinde ilk konserini verdiğinde “geleceğin Rostropovich’i” olarak karşılanan bir isim. Sadece bir yıl sonra gençlik yıllarının en önemli başarılarından biri olan Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda ödül kazandı. Eski Sovyetler Birliği’nin dört bir yanında konserler vermeye başlayan sanatçı 1970 yılında 18 aylığına çalışma kampına sürülünce mahkumiyeti bittiğinde İsrail’e göç etti. Maisky’nin uluslararası kariyeri de bundan sonra başladı. Dünyada solist olmadığı önemli orkestra, birlikte çalmadığı efsanevi isim kalmadı. Varisi olarak  gösterildiği efsane sanatçılar Rostropoviç ve Piatigorski ile çalışan sanatçı, Lupu, Kremer, Bernstein, Pletnev, Argerich, Gililov, Capuçon, Repin ve Lang Lang gibi yıldızlarla da konserler verdi. 


Bugün efsanevi viyolonselciler arasındaki yerini alan Maisky için eleştirmenler özellikle abartısız yoğunluğuna, içgüdüsel zarafetine vurgu yapıyor. Mischa Maisky ise kendisi için “Ben çalarken pek çok risk alıyorum, farklı olasılıkları değerlendiriyorum; dinleyicilerin de ortaya çıkan yorumu, dondurulmuş steril sunumlara tercih edeceğini umuyorum” diyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS