hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeryüzü Nasıl Yazılır? Yeryüzü TDK Doğru Yazılışı... Yeryüzü Mü Yer Yüzü Mü?

  Yeryüzü Nasıl Yazılır Yeryüzü TDK Doğru Yazılışı... Yeryüzü Mü Yer Yüzü Mü
  expand

  Kelimelerin yazılışı için belirli kurallar olduğu bilinir. Özellikle bitişik veya ayrı yazılışlar son derece önemlidir. Yazılışı merak konusu olan yeryüzü sözcüğü ise bitişik şekilde yazılır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bunun dışında bu sözcüğü ayrı yazmak doğru değildir. Çünkü zaman zaman yer yüzü yazımları olduğu görülmektedir. Ancak bu ayrı şekilde yapılan yazım yanlıştır ve buna dikkat etmek gerekir.

  Yeryüzü Nasıl Yazılır? 

  Öncelikle yeryüzünü bitişik yazmak gerektiğini bilmek lazımdır. Çünkü yeryüzü ayrı yazılan bir kelime değildir ve bitişik olarak yazılır. Yani 'yer yüzü' şeklinde yazmak yerine 'yeryüzü' olarak yazmak doğru olur. Buna dikkat ederek doğru bir yazımı öğrenme ve uygulama şansı vardır. 

  Yeryüzü TDK Doğru Yazılışı 

  Türk Dil Kurumu oldukça önemli olan kurumlar arasındadır. Bunun nedeni ise birçok kelimeyi doğru şekilde buradan öğrenme şansı olmasıdır. Yeryüzü içinde burada sunulan yazımın yeryüzü olduğudur. Yani yeryüzü şeklinde yapılan yazımın doğru olduğu kabul edilmektedir. Bunun dışında her alan her türlü yazım yanlış olarak değerlendirilir. 

  Yeryüzü mü Yer yüzü mü?

  Çoğu kelimenin bitişik yazıldığı bilinir ve buna göre olan kelimeler asla ayrı yazılmaz. Doğal olarak yeryüzü sözcüğü de tek bir yazıma sahiptir. Buna göre baktığımız zaman 'yeryüzü' olarak bilinen yazımın doğruluğu kabul edilmiştir. Kesinlikle farklı bir yazılışa yönelmemek lazımdır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeryüzü Ne Demek? 

  Yeryüzü coğrafya terimi olarak üzerinde yaşadığımız yer kabuğu olarak bilinir. Doğal olarak denizler ve topraklar yeryüzünde bulunur. Diğer tanıma göre yeryüzünü dünya ve yaşam olarak tanımlamak mümkündür. 

  Yeryüzü İle Alakalı Cümle Örnekleri 

  - Yeryüzünde yaşayan her canlı çok değerlidir. 

  - Yeryüzünde herkese iyi niyetli bir şekilde yakışıyordu. 

  - Çok kötü bir insan olduğu için yeryüzünde tek bir dostu bile yoktu. 

  - Adeta yeryüzüne inmiş olan bir melekti. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow