hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Arda Türkmen kimdir? Arda Türkmen kaç yaşında? Arda Türkmen aslen nereli?

  Arda Türkmen kimdir Arda Türkmen kaç yaşında Arda Türkmen aslen nereli
  expand

  Şef Akademi jürileri arasında Arda Türkmen yer alıyor. Yapımını Provizyon Medya’nın, sunuculuğunu Öykü Serter’in üstlendiği ve FOX izleyicisiyle buluşan yeni yarışma programı “Şef Akademi” yayın hayatına başladı. Şef Akademi Pazartesi akşamı FOX'ta yayınlanıyor. Peki ama Arda Türkmen kimdir, kaç yaşında?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Arda Türkmen, Şef Akademi jürisinde yer alıyor. Yüzlerce başvuru arasından “Şef Akademi” finalisti olan on beş yarışmacı, Türkiye’nin ünlü şefleri Arda Türkmen, Ali Ronay ve eşsiz yemek kültürüyle gurme ve gezgin Ayhan Sicimoğlu karşısında yemek konusundaki kabiliyetlerini sergilerken, hem bireysel hem de ekip olarak birbirleriyle kıyasıya rekabette olacaklar. Peki ama Arda Türkmen kimdir, kaç yaşında, nereli?

  Arda Türkmen kimdir? 

  Arda Türkmen 1975 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Lise eğitimini Saint Benoit Fransız Lisesi’nde tamamlayan Türkmen, üniversite eğitimini Bilgi Üniversitesi'nde çift dal yaparak İşletme ve Sahne Gösteri Sanatları bölümlerinden mezun oldu.

  2003 yılında Askerliğini Denizli 11nci Piyade Tugay Komutanlığında Kısa dönem Karargah S1 yazıcısı olarak tamamladı.

  1995 – 2000 yılları arasında 350’den fazla üniversite tur ve konser organizasyonu yaptı. Yine aynı yıllarda işletmecilik deneyimleri sayesinde yiyecek içecek sektörüne geçiş yapmıştır.

  1998 – 2000 yılları arasında Uludağdaki A-Bar’ı işletti ve bir catering şirketi kurdu. 2003 yılının sonlarına doğru kurduğu Roka Davet isimli catering firması bu zamana kadar pek çok başarılı organizasyonun yiyecek-içecek işlerini üstlendiği gibi Türkiye'ye gelen pek çok yabancı yıldızın özel yemekleri için de tercih edilen isim olmuştur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Metallica ve Depeche Mode gibi Türkiye'ye yolu düşen önemli müzik gruplarının catering hizmeti Arda Türkemen'in şirketi ‘Roka’ tarafından sağlanmıştır.

  2008 yılında Asmalımescit’te 11 Leblon isimli restoran açtı. Leblon, Çağan Irmak’ın filmi “Issız Adam” filminin çekildiği restoran olarak bilinmektedir.2010 yılında ilk televizyon deneyimini yaşayarak, CNNTürk televizyonu için “Arda’nın mutfağı” isimli yemek programını yapmaya başladı.

  2012 yılı Nisan ayında sahibi olduğu Roka Davet’i sattı. Aynı yılın başında Sabah gazetesinde Arda’nın mutfağı sayfasını yazmaya başladı.

  2012 yılının ortalarına doğru La Cucina Italiana dergisinde yemek yazıları ve tarifleri yazmaya başladı

  2013 yılında Sabahtaki yazılarını sonlandırıp Hürriyet pazar ekinde Arda’nın mutfağı sayfasını yazmaya başladı.

  2013 yılında, Leblon’u kapatarak, Karaköy’de Forneria isimli bir mekan açtı.

  2015 yılında Mükellef, 2016’da açtığı Central ile restaurant sayısını 3’e çıkardı.

  Arda Türkmen, 5 arkadaşı ile birlikte Velotürk adında bir oluşum kurarak, sosyal sorumluluk projeleri geliştirip, Türkiye genelinde ilk öğretim düzeyindeki çocuklara bisiklet dağıtımları yapıyorlar. Bugüne kadar 2600 bisiklet dağıttılar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TV8 ekranlarında 6 sezon boyunca “Arda’nın Mutfağı” isimli bir program yaptı. Ancak 2018 yılı itibariyle programın TV8’de devam etmeyeceğini duyurdu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow