hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bala Hatun'un kaç çocuğu var? Bala Hatun çocukları! Kuruluş Osman Tarihte Bala Hatun kimdir?

  Bala Hatunun kaç çocuğu var Bala Hatun çocukları Kuruluş Osman Tarihte Bala Hatun kimdir
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Tarihte Bala Hatun'un kim olduğu merak ediliyor. Tarihi diziler ve filmlerde Bala Hatun ismi sıkça geçer. Peki ama Bala Hatun kimdir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bala Hatun, dizi ve filmler başta olmak üzere kitaplarda da yer almaktadır. Birçok kişi de Bala isminin tarihteki önemini araştırıyor. Peki ama Bala Hatun kimdir?

  Bala Hatun kimdir? 

  dır. Râbi'a Bala Hâtun-Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi nin ikinci eşidir. Şeyh Edebali'nin kızı. Osmanlı Devletinin ilk veziri Aleâddin Paşa'nın annesidir. Osman Gazi'nin tarihi kaynaklara göre, Malhun Hatun ve Râbi'a Bala Hâtun olmak üzere iki eşi olmuş ve Alâeddin Ali Bey'in annesi Bala Hatun olarak yer almaktadır. 

  Kuruluş Osman dizisinde Osman Gazi'nin ikinci eşi olarak Bala Hatun izleyicinin karşısında çıkmıştır. Tam olarak ne zaman doğduğu bilinmeyen Rabia Bala Hatun, 13. yüzyılda yaşamını sürdürmüştür. Osman Bey’in eşi, Şeyh Edebali’nin kızı olan Rabia Bala Hatun, zaman zaman Orhan Bey’in annesi Malhun Hatun ile karıştırılabiliyor. Osman Gazi ilk evliliğini 1280 yılında, Orhan Gazi'nin annesi olan ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Bey'in kızı Mal Hatun ile yapmıştır. Osman Gazi, 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabia Bala Hatun ile evlenmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rabia Bala Hatun Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı olan Şeyh Edebali'nin kızı ve Şehzade Alâaddin'in annesiydi. Rabia Bala Hatun'un mezarı, babası Şeyh Edebali'nin Bilecik'te bulunan türbesinin yanındaki bir yerde, annesi ile beraber bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre, Rabia Bala Hatun 1324 yılında vefat etmiştir. 1289 yılına doğru Şeyh Edebali’nin kızı Rabî’a Bâlâ Hâtun ile evlenince, nüfuzu ve kudreti arttı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow