magazin haberleri

Farkındalık rüzgarı estirecek belgesel serisi: Bu Kızın Öyküsü

Farkındalık rüzgarı estirecek belgesel serisi: Bu Kızın Öyküsü

Masum, 7 Yüz ve Sıfır Bir-Bir Zamanlar Adana’da gibi, çok özel projelerle adından söz ettiren dijital televizyon platformu BluTV, "kız başına" kendi hayallerinin peşinden koşan kadın hikayeleri belgeseli serisi Bu Kızın Öyküsü'yle çok yakında izleyicileriyle buluşacak.

Hayatına güven ve hareket katan, kalıpları değiştirerek kendine farklı yollar çizen, özel hikayeleri mercek altına alan, yepyeni bir belgesel serisine destek veren Elidor, başka hayatlara dokunmayı hedefleyen bir farkındalık serüvenini BluTV’de sunuyor.

Elidor’ un desteği ile birlikte hayata geçecek olan “Bu Kızın Öyküsü” belgeseli, dokuz farklı genç kadının başarı hikayesini belgesel niteliğinde BluTV’de yayınlanacak. Her hafta farklı bir hikayenin anlatıldığı belgesel serisi toplamda dokuz hafta sürecek. Belgeseller kendi hikayesini gerçekleştirmiş, kendi yolunu çizmiş her bir genç kadının yaşadığı serüvene değinecek.

Projeyi değerlendiren Doğan TV Holding Dijital Medya, Satış Grup Başkanı Haymi Behar, "Doğan Grubu, çeyrek yüzyıla yakın bir süredir Türkiye'de kadın, eğitim, toplumsal eşitlik konularında aktif rol oynamıştır. Bu anlamda kadınların hem toplumsal hayatta hem de iş hayatında yaşadıkları sorunları, karşı karşıya kaldıkları eşitsizlikleri bertaraf etmeyi önemsediği kadar ilham verici hikayeleri insanlarla paylaşmayı da önemli buluyor. Bu Kızın Öyküsü belgesel serisi de tam olarak bu anlaşıyımızı yansıtıyor. Hem Elidor'un marka olarak duruşu ve bu konuya önem vermesi, bizim için uzun soluklu ve başarılı bir işbirliğinin önünü açtı. Manajans'ın katkısı ve PToT'nin yapımcılığıyla çok güzel bir işin ortaya çıktığına inanıyoruz. Bu genç kadınların mücadelelerinin ve başarı hikayelerinin Türkiye'de herkese ilham vermesini ve herkesi yüreklendirmesini umut ediyoruz. Kadınlarımız güçlendikçe ülkemize yakışan medeniyet seviyesine ulaşacağımıza inaıyoruz." dedi.

9 kahraman 9 başarı

Sezen Aksu’nun bilinen 10 farklı şarkısının cover'larının yer aldığı belgeselin, dokuz kahramanı ve onların başarı hikayeleri ise şöyle;

Emel Ernalbant Bulgu: 2014 yılında, hızla yükselen fotoğrafçılık kariyerini ve İstanbul’u terk ederek daha sade, daha yavaş ve daha zengin bir yaşam için Mardin’e taşındı. Şimdi Mardin’in İstasyon Mahallesi’nde kurduğu karanlık odada savaş yüzünden bu topraklara göçmüş çocuklara fotoğraf dersleri veriyor.

Mizgin Ay: Beypazarı’ndan doğan bir başarı hikayesi. Dünyanın kendi yaş kategorisinde en hızlı koşan kızı şimdi de gözünü olimpiyatlara dikti.

Begüm Cana Öztürk: Anadolu’da dokuma geleneğinin ölmek üzere olduğu köylere gidip, evlere giriyor, dokumacılara sipariş veriyor; dokumacı kadınlardan oluşan bir ağ kuruyor. Sipariş götürdüğü köylerde, kadınlara hem ekonomik hem de manevi bir güç veriyor. Yarattığı istihdam ağı sayesinde önce kadınlar kalkınıyor; ardından evler köyler değişime uğruyor.

Karsu Dönmez: Hatay’dan Hollanda’ya göç etmiş bir ailenin kızı olan Karsu, 16 yaşında babasının Amsterdam’daki restoranında garsonluk yaparken piyano çalmaya başlıyor. Karsu,  aktif bir toplum gönüllüsü: Amsterdam’da merkez tren istasyonunda Ortadoğu ve Afrika’dan gelen mültecilere yardım ediyor; Atina’da, mültecilerle çalışan Happy Caravan adlı örgütün de elçisi. Hollanda'daki Türklerin entegrasyonunda semboller arasında gösterilen bu genç kadın, azmin, tutkunun ve başarının ta kendisi.

Öykü Baştaş: Kendi ülkesine döndüğünde sosyal medya üzerinden eleştiriye, hatta hakarete uğradı. Paris, Londra ve Milano moda haftalarında dünyanın en büyük modaevlerinin defileleri için podyuma çıktı ve modellikte gelinebilecek en yüksek noktaya geldi. “Güzellik herkese göre değişir, önemli olan eşitlik nezaket ve insanlık” diyerek çizgiyi çekmesi tüm genç kadınlara ilham oluyor.

Süreyya Karagöz: Küçüklüğünden beri kuşlar gibi özgür olmak ve uçmak isteyen Süreyya, hayallerini gerçekleştirmiş. O bugün Kapadokya’nın en çok sevilen balon pilotlarından biri. Çevresindeki erkeklerin, özellikle meslektaşlarının eleştirilerine rağmen, çok da başarılı bir pilot!

Gözde Mimiko Türkkan: Kick Boks ve Muay Thai antrenörü Gözde, kendi dönüşümünü tamamladıktan sonra, çevresini dönüştürmeye başlayanlardan. BoMoVu çatısı altında farklı bedensel ihtiyaçları olan gruplara yönelik projeler geliştiriyor; kadınlara kendilerini daha rahat hissettikleri bir ortam yaratıp, kendilerini ifade etmelerini, içlerindeki gücü keşfetmelerini sağlıyor.

Tuğçe Akgün: 2011 senesinde İzmir’de geçirdiği trafik kazası sonucunda omurilik felci geçirdi. Ancak o, başına çaresi olmayan bir şey gelmesine rağmen, hayata sıkı sıkıya tutunmayı seçenlerden. Hayatına tekerlekli sandalye girdikten sonra, kendine “Ben kazadan önce neyi yapamadım, neyi başaramadım?” diye soruyor ve kendini spora veriyor. 27 yaşındaki paralimpik atlet, geçtiğimiz sene milli oluyor ve Londra Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’yi temsil ediyor.

Hülya Doğan: İzmir İtfaiyesi’nde itfaiye erliği yapan Hülya Doğan, kadınların duygusal olmaları yüzünden bazı mesleklere uygun olmadıkları tezini ters köşeye yatırıyor: “Yanan bir eve girip, birini kurtarmak bilek gücünden ziyade yürek istiyor” diyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS