Eddie Van Hallen kimdir, ünlü gitarist neden öldü?

Eddie Van Hallen kimdir, ünlü gitarist neden öldü?

Eddie Van Hallen kimdir, ünlü gitarist neden öldü?

Tüm zamanların en iyi 100 gitaristi arasında bulunan Eddie Van Hallen hayatını kaybetti. Hallen’in ölümü ünlü gitaristin yakın çevresini yasa boğdu. Peki, gitar performansıyla göz dolduran Eddie Van Hallen kimdir, neden öldü?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eddie Van Halen bir süredir mücadele ettiği gırtlak kanserine yenik düştü. Hollanda Amsterdam doğumlu olan ünlü gitaristin ölüm haberini oğlu paylaştı. İşte Eddie Van Halen’ın yaşamı ile ilgili detaylar ve kariyerinde yer aldığı bazı projeler…

EDDİE VAN HALLEN KİMDİR?

Eddie Van Halen 26 Ocak 1955 tarihinde Amsterdam'da dünyaya geldi. Gerçek adı Edward Lodewijk Van Halen'dır. Van Halen adlı grubunun en önemli üyesidir. Rolling Stone dergisinin hazırladığı Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi sıralamasında 8. sırada yer almıştır.

Halen, ailesiyle birlikte 1962 yılında Hollanda'dan Pasadena Kaliforniya'ya taşınmışlardır. Önceleri piyano dersleri almış ancak piyanonun başında oturmanın çok sıkıcı olduğunu düşünerek bateri çalmaya başlamıştır. Ağabeyi "Alex Van Halen" ise gitar dersleri almaya başlamıştır.

Ancak Eddie Van Halen daha sonra esas yeteneğinin gitar olduğuna karar vermiş ve abisiyle enstrümanlarını değiştirmişlerdir. 1974 yılında Van Halen grubunun temellerini abisiyle birlikte "Mamut" adlı grupla attı. 1982 yılında yayımlanan ve dünyanın en çok satan albümü olarak bilinen Michael Jackson'ın ünlü Thriller'ında çalışan Halen, albümdeki en bilinen şarkılardan Beat It'in gitar sololarını çalmasıyla tanındı.

1990'ların sonlarında ağız ve dil kanserine yakalandı. Doktorlar günde 12 ile 14 saat ağzında metal pena tutmasının bu hastalıklara sebep olduğunu söylediler.

Baş ve boyun bölgesinde yaygın olarak bulunan kanser sebebi ile 6 Ekim 2020 günü ailesi tarafından öldüğü duyuruldu.