Kazım Koyuncu kimdir? Vefatının 14. yıl dönümü

Kazım Koyuncu kimdir? Vefatının 14. yıl dönümü

Kazım Koyuncu kimdir? Vefatının 14. yıl dönümü

Kazım Koyuncu vefatının 14. yıl dönümünde sevenleri tarafından saygı ve özlemle anılıyor. Paylaşılan anma mesajlarıyla birlikte “Kazım Koyuncu kimdir?” ve “Kazım Koyuncu kaç yaşında vefat etti?” sorusunun cevabı en çok araştırılanlar arsında yer alıyor. İşte, Kazım Koyuncu ile ilgili merak edilen detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kazım Koyuncu kimdir? sorusunun cevabı, ünlü sanatçının vefatının 14. yıl dönümünde en çok merak edilenler arsında yer alıyor. Peki, Kazım Koyuncu kimdir, ünlü sanatçı kaç yaşında vefat etti? İşte, Kazım Koyuncu ile ilgili merak edilen detaylar…

KAZIM KOYUNCU KİMDİR?

Kazım Koyuncu, 7 Kasım 1971 tarihinde Artvin'in Hopa ilçesinde dünyaya geldi. Altı çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olan Kazım 10 yaşındayken babası Cavit Koyuncu, 12 Eylül’ün ardından gözaltına alındı. Babasının Erzurum’da hapis yattığı 6 aylık dönemde aile anne Hüsniye Koyuncu’nun çabalarıyla ayakta kalmayı başardı.

Çocukluğunda “Kemençeci Yaşar” olarak tanınan Yaşar Turna'nın türkülerini çok dinlediğini her zaman dile getiren Koyuncu müziğe ilk adımını babasının aldığı mandolinle attı. Küçük yaşlarında müzikle uğraşmaya başlayan Koyuncu, 1989'da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi. Bir taraftan eğitimini sürdürürken bir taraftan da Çağdaş Sanat Atölyesi’nin etkinliklerinde yer aldı. Müzik ve eğitim hayatı arasında kalan Koyuncu, müziği tercih etti ve 1993'te okulu bıraktı.

Bu süreçte çeşitli mekanlarda sahne almaya başlayan Koyuncu, küçük çapta konserler vermeye başladı. Çağdaş Oyuncular'ın sahneye koyduğu ''Faşizmin Korku ve Sefaleti'' adlı oyunun müziklerini yaptı. Ali Elver ile birlikte “Grup Dinmeyen”i kurdu ve 1996’da Sisler Bulvarı isimli bir albüm çıkardı.

2000'li yılların başında askere giden Kazım Koyuncu, ardından ilk solo albümü için çalışmalara başladı.

2001 yılında Viya! adlı ilk solo albümünü çıkardı ancak albüm pek ses getirmedi. 2002 yılında Gökhan Birben ile birlikte Kanal D'de ekrana gelen dönemin sevilen dizisi Gülbeyaz'ın müziklerini yapmaya başladı. Aynı zamanda bazı sahnelerde roller aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Daha sonra Kemal Sahir Gürel ile birlikte Sultan Makamı adlı televizyon dizisinin müziklerini hazırlamaya başladı.

Kazım Koyuncu’nun ikinci albümü Hayde 2004 yılında piyasaya çıktı. Türkçe türkülerin yanı sıra Lazca, Gürcüce, Hemşince, Megrelce şarkılarla Karadeniz'in tüm kültür ve renklerini yansıtmaya çalıştı.

Hayde, Kazım Koyuncu'yu Karadenizlilerle daha sıkı buluşturan bir albüm oldu. Müthiş bir tempoyla hem Türkiye'nin her bölgesinde hem de yurtdışında konserden konsere koştu.

Karadeniz müziğinin güçlü temsilcilerinden Fuat Saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte düzenledikleri, Hey Gidi Karadeniz konserler dizisinin de öncülüğünü yaptı. Bu etkinliğin popülaritesi de Hayde albümü ile arttı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gönüllerde taht kuran Koyuncu’ya 2004 yılında testis kanseri teşhisi konuldu. Yaklaşık bir yıl tedavi gören Koyuncu, 25 Haziran 2005 günü tedavi gördüğü hastanede 33 yaşında hayata veda etti. 26 Haziran günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenle gözyaşları içinde memleketi Hopa’ya uğurlandı.