hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kübra Doğru Ünlü yazdı! Türkiye tek yürek oldu

  Kübra Doğru Ünlü yazdı Türkiye tek yürek oldu
  expand

  Bundan tam on gün önce, yine böyle bir vakitte, sabahın ilk saatlerinde cnnturk.com için yazım için klavye başına geçmiştim. Hayatımın unutulmaz 6 Şubat'ını meğer evren; tüm dünya, tüm insanlık, tüm Türk Milleti için, acı veren bir unutulmaza dönüştürmüş, anladım. Gördüğüm ilk fotoğraf, sonrasında gördüğüm ilk tweet, bulduğum haber linklerini açtıkça dehşete düşüyordum. Henüz ilk üç saatti ve büyük bir yıkım olduğunu dahi anlamadığımız, güzel memleketimin, güzel 10 ilinde, şiddeti yüksek birkaç deprem gerçekleşmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her depremde olduğu gibi 99 İstanbul depremi ve sonrasında Adapazarı, Yalova depremlerinde sahada çalıştığım, iki aylık zaman dilimi ve yaşadıklarım gözlerimin önünde cereyan etmeye başladı.

  Türkiye’min 10 ilini neredeyse yerle yeksan etmiş depremin ilk görüntüleriyle, 99 depreminde zihnimin silemediği tarifi imkânsız o koku etrafımda dolaşmaya başladı. Yalova göçüklerinde dolaşırken, bir buçuk ay sonra bastığım yerden, bir el parçasının yüzüme fırlaması gözümde tekrar canlandı. Can havli neymiş gözümle gördüm, bildim. Candan öte can olduğunu yine o iki ay içerisinde öğrendim. Can yarıştırmayı, can kurtarmayı, cana can olmayı, candan geçmeyi, cana varmayı en çok ve en iyi o günlerde bildim.

  Ancak benim elim bir daha deprem ile ilgili ne bir yazı ne bir haber yazmaya hiç gitmedi… Yaşadıklarımı silemeyen zihnimde burnumdan 20 yıldır gitmeyen o koku ile şimdi bu yazıyı yazmayı yazıyorum. İlk defa sahada değildim, ilk defa ne haber sunuyor ne yazıyor ne de herhangi bir ekip ile yardım seferberliğindeydim…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK 24 SAAT ARALIKSIZ YAYINLARIYLA 10 ŞEHİRDE

  Ancak depremi ilk dakikalarından itibaren sonsuz çaba ve gayretle aktaran CNN TÜRK ve Kanal D haber ekipleri beni adeta oradaki acılarla, mucizelerle yan yana hissettirdi. Üstün gayretlerine tanık olduklarımı sıralayacak olursam ilk saatlerde uzun süre ekranda kalan haber spikerleri Büşra Arslantaş ve Semiha Şahin zorlu ilk günün ilk saatlerini profesyonel biçimde yönettiler. Serdar Er, Gaziantep’ten; Alparslan Çınar Hatay’dan bağlantılarında yaşanılan felaketin boyutlarını canları pahasına aktardı. Duygu durum kontrolleri, sükûnet ile bilginin peşinde sakinlikle oluşları mesleki tecrübelerinin zirvesiydi. Ardından Emrah Çakmak günlerce kalbimizi Gaziantep, Kahramanmaraş için atmasına vesile oldu.

  KANAL D-CNN TÜRK’ÜN GÜÇLÜ MUHABİR VE TEKNİK KADROSU KESİNTİSİZ YAYINLARIYLA SAHADA!

  Son dakika bağlantıların her birinde muhabirler sahada yaşadıkları her durumu ayrıntısıyla aktarırken, her biri kurtarma ekipleriyle birlikte enkaz başında kurtarılan insanları bizlere aktarırken tüm duyguları ile o denli yansıttılar ki acıyı da sevinci de hüznü de onlarla birlikte o anda ordaymışçasına birlikte hissettik. Ekrandan gözümü ilk 36 saat neredeyse hiç ayırmadım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yakınlar, tanışlar, ahbaplar, eski dostlar, genç meslektaşlarım, tanıdığım neredeyse tüm sivil toplum kuruluşları… Görüştüklerimin hepsi orada yaşanan her şey için bana tek bir cümle kurdu “Kübra burası mahşer yeri” …Kurtarma çalışmalarına uzaktan yönlendirmelerle ne kadar dahil olunabilirse o kadar dahil olarak elimden geldiğince birilerine yardımcı olmaya çalıştım. Ciğerim bebelere ve gençlere yanarken ekranda mütemadiyen “mucize” başlıklarıyla kurtarma çalışmalarından çıkanları detaylı gözlerle izledim…

  Depremin ilk anından bugüne en etkili ve güçlü yayınlarıyla CNN Türk ve Kanal D her ilde güçlü muhabir kadrosuyla gece gündüz demeden yayın yaptı yapıyor ve onlarca insanın kurtarılmasına şahitlik etti.

  MUCİZE HAYATLARIN UĞURU FULYA ÖZTÜRK!

  Bu anlamda Türkiye’nin zihnine kazınan CNN TÜRK özel haberler şefi Fulya Öztürk ve genç meslektaşım Merve Tokaz’ı ayrıca kutluyorum. Hayata tekrar dönüşlerin, mucize hayatların uğuru olan iki ismin, her bağlantısı ekran başındaki bizlere umudun hep var olduğunu var olacağını gösterdi. Yüzlerce hayata geri dönüş mucizesine tanık olurken güzel haberleri bizlere vermek için çoğu zaman hayatlarını yok saydırlar.
  Ekran gerisinde birbirinden kıymetli kameraman dostlarım, teknik ekip arkadaşlarımız canhıraş çekimler yaptı, kayıtlar aldı ….
  Her birinin emeği, yüreğince var ve daim olsun.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kurtarma ekipleriyle enkazlara girecek kadar cesaretli, profesyonel bu kadroyu bir araya getiren Demirören Medya Grup Başkanı Murat Yancı Bey’i ayrıca takdir ediyorum.

  Zira kamu yararına yayın yapmanın tam da böyle zamanlarda önemi ve farkı ortaya çıkmaktadır. Sağlam bir ekip, saha tecrübesi olan ve mutfaktan gelen bir ekip ile tam zamanlı çalışabilen bir teknik kadro ile böylesi özel ve başarılı yayınlar yapılır. Başarılı haber kadrosunun başında vaktiyle sahada çok başarı olan bir yönetici olması ise CNN TÜRK VE Kanal D için büyük kazanımdır. Bu anlamda 10 şehirde, 24 saat aralıksız ve güçlü yayın yapan adını sayamadığım tüm haber kadrosunda bulunan muhabir, ekran yüzü, kameraman ve teknik ekibi eski bir meslektaşları olarak kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Can kaybımız kadar, keşke can kurtarabilmiş olabilseydik. Oysa keşkeler için hazırlıklı olmayı tecrübe etmiştik. Ancak yüzyılın felaketi o denli büyüktü ki ne hazırlık ne de diğer hiçbir unsur yetmeye ya da yetişmeye elvermiyor.

  TÜRKİYE TEK YÜREK!

  Büyük sorunların altından her zaman olduğu gibi memleketi var eden memleketimin insanı ile elbette yine altından kalkacağız. Dün gece Türk televizyonlarının tarihi yayında “TÜRKİYE TEK YÜREK” yardım kampanyası dev bir organizasyona dönüştü. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından devlet ve millet yaraları sarmak için el ele verdi. Tüm kanallar ortak yayınla depremzedeler için bağış topladı. Başta Kahramanmaraş ile Hatay olmak üzere Adıyaman, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kilis ve Elazığ’ı etkileyen depremlerin yıkıcı sonuçlarını yaşayan vatandaşlarımız için Türkiye, ortak yayında tek yürek oldu.

  Bağışlar Kızılay ve AFAD aracılığı ile depremzedelere ulaştırılacak. Türkiye'nin tek yürek olduğu yardım gecesinde saat 02:54'te toplanan bağış miktarı; 115 milyar 146 milyon 528 bin TL olarak açıklandı. 9 milyon 10 bin adet de SMS sayısına ulaşıldı.Tarihi ve anlamlı bu yayını uzun yıllar konuşacak ve yazacak birçok gazeteci olacaktır. Tüm kanalların ortak yayın yaptığı gecede toplanan bağışlar Kızılay ve AFAD aracılığı ile depremzedelere ulaştırılacak. Türk Milleti düştüğü yerden “Tek Yürek, Yek Yürek” olarak kalkması her zaman bilir, bildi, bilecektir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow