Kübra Ünlü yazdı! “Yargı” Emmy’nin En İyi Telenovela’sı Kategorisinde Yarışıyor!

Kübra Ünlü yazdı! “Yargı” Emmy’nin En İyi Telenovela’sı Kategorisinde Yarışıyor!

Kübra Ünlü yazdı! “Yargı” Emmy’nin En İyi Telenovela’sı Kategorisinde Yarışıyor!

Pazar geceleri merakla izlenen, tansiyonu her daim yüksek, sevilen dizi dün gece de olmaz denilenleri oldurttu. Dizi 72. Bölümüyle senaryosunda yepyeni bir alan açarak bir dizi de kendi öyküsünün dışında dışarıdan bir göz ile bambaşka bir geçmişe uzanarak, adeta bağımsız bir küçük dizi izlettirdi. Bir anlamda dizi içerisinde bir kısa öykü adeta bir kısa film edasıyla karşımıza geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yargı bu ve benzeri yenilikçi akımları takip eden, içeriğini zenginleştirerek kendisini lokal üretim kısırlığına düşürmeden devam eden bir dizi. Hal böyle olunca dünya çapında dizi senaryoları hikayeleri kategorisinde de kendini fark ettirdi. Ekip geçtiğimiz hafta 51. Uluslararası Emmy Ödüllerinde En İyi Telenovela dalında aday gösterildi. Dizi yarışını sadece ülke kategorilerinde değil şimdi dünya sıralamasında sürdürmeye aday oldu.

Kanal D’nin, Ay Yapım imzalı dizisi ‘Yargı’, 51. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde yarışacak dört diziden biri. New York’ta yapılacak ödül töreni öncesi senarist Sema Ergenekon ve yapımcı Kerem Çatay’a finalist madalyaları verildi. Ödül gecesi öncesi ise Kerem Çatay ve Sema Ergenekon’a finalist madalyaları takdim edildi. Türkiye’den tek aday olan “Yargı”, ‘En İyi Telenovela’ dalında dünya çapında yarışacak 4 diziden de biri. Diğer adaylar ise Brezilya’dan “Cara e Coragem” ve “Pantanal” ile Portekiz’den “Para Semper”. Törende, 20 ülkeden 56 yapım toplam 14 kategoride yarışacak.

 72. bölümüyle ekrana gelen dizi Kanal D’de kendi günü ve saatinde yine zirvede!  Dün gece Kanla D’de yayınlanan dizinin 72. Bölümü ise seyircisini şaşırtmaya devam etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öyle ki Kanal D’nin sosyal medya ve YouTube yayın kanalları rekorlarını kırdı. Yazılan yorumlar, dizinin başarısını, seyircinin beklentisini kanıtlar nitelikteydi.

Yapılan yorumlarda ‘yakında senarist ahirette geçen bölümler yazacak’ ifadesi Sema Ergenokon ve yazı ekibini öyle sanıyorum ki sevindirecek türden, zira 72. bölüm tam da böylesi bir kurgu ile karşımıza çıktı.

Yargı son bölüm Kanal D ekranlarına damga vururken seyirci duyduklarına inanamadı ve o sahneler ekrana geldi. Yargı dizisi 72. Bölümde birbirlerini ne kadar sevdiklerini, biri olmadan ötekinin eksik olduğunu iyice kanıksayan Ilgaz ve Ceylin çifti, geçmişin hayaletleri ile beraberce ve güçlerini birleştirerek başa çıkmak zorunda olduklarına kanaat getirerek uzun bir konuşmaya daldılar.

Ceylin; geçmişini irdelediği bu sohbette hiç ummadığı, sonun kendisini beklediğinden habersiz anlatırken, Ilgaz ise o günlere dair hatıralarıyla çözemediği denklemi çözmeye başladı.

Üniversite yıllarında arkadaşları hamile kalıp, doğurmaya karar vermiş, doğumdan sonra Tülin, bebeği Ceylin ve Engin arabaya bindirirken ortadan kayboldular. Engin bu duruma bir yardımı olması adın babası Yekta’dan yardım istedi. Yekta ise o günler de bebeği bir aileye geçici olarak verdiğini, Ceylin ve Engin’ e böyle açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak Ilgaz ise tüm bu geriye dönük konuşmada bebeğin akıbetinin, o günlerde soruşturmada ifadesini alamadığı Ceylin ve Engin ve babası Yekta’nın bir planı olduğunu ancak öğrenebildi. Ceylin ise Ilgaz’a bebeğin şimdi peşine düşeceğini söyledi.

O günlerde dosyaya bakan Eren’den yine yardım isteyen Ilgaz bir kez daha Eren’den Servet, Tülin dosyasını istedi. Eren de kızı Tuğçe’yi bu dosya için görevlendirdi

Diğer taraftan; Ilgaz, Metin amirin kendisine sevdiği dizi oyuncunun kendisini vurduğunu söylemesi üzerine Eren'le beraber seti ziyaret etti. Yaşananların anlatılırken Onur'un kendini değersiz hissettiği, arkadaşlarına ona yanlış yaptığını söyleyerek kendini vurduğu ifade edildi. Ilgaz, sette çekim esnasında oyuncunun intihar etmesinin zor olduğunu, sahne öncesinde birisinin silahları değiştirdiğini düşündüğünü söyledi. Laçin soruşturma kapsamında yapımcının avukatlarının yetersiz kaldığını söyleyerek Yekta'dan yapımcının avukatlığını üstlenmesini istedi. Çıkan otopsi raporunda Onur’un kendisine sıktığı söylenen silahta, ekipten, sanat bölümünden birinin parmak izleri çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir başka cephede ise Kadir’in ödenecek para meselesi vardı ki, bu noktada Yekta ile görüşmek için ofise gelen Osman ve Çınar beklediklerini bulamadılar. Yekta, Osman'a Kadir'in parasını ödemek konusunda yalnız olduğunu söyledi.

Ceylin de tüm bunlar yaşanırken boş durmadı ve Tülin’i buldu. Ceylin, Tülin'in markette çalıştığını öğrendikten sonra ziyarete gitti. Tülin'e çocuğunu merak edip etmediğini sormasının üzerine Tülin, 'Yekta, cezaevine gelerek bebeğimin öldüğünü söyledi, benim bebeğim öldü Ceylin ‘cevabını verdi. Ceylin yaşananları anlamaya çalışırken Tülin bir anda fenalaştı ve kendini kaybetti.

Dizinin final sahnesi Tülin’in kendini kaybetmesi olsa da her bir konu kendi içerisinde kendi final sahneleriyle birbirinden bağımsız birkaç farklı son ve soru ile 73. Bölümde cevaplara kavuşacak.

Yargı, her Pazar, saat 20.00’de Kanal D’de !

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber