Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir, nasıl öldü? Tarihte Malhun Hatun'un kaç çocuğu var? Malhun Hatun babası kimdir?

Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir, nasıl öldü? Tarihte Malhun Hatun'un kaç çocuğu var? Malhun Hatun babası kimdir?

Kuruluş Osman Malhun Hatun kimdir, nasıl öldü Tarihte Malhun Hatunun kaç çocuğu var Malhun Hatun babası kimdir
expand

ATV'nin sevilen dizisi Kuruluş Osman'da Malhun Hatun karakterine Yıldız Çağrı Atiksoy hayat vermektedir. Malhun Hatun karakterinin tarihteki önemi merak ediliyor. Peki ama Malhun Hatun kimdir, nereli, çocukları var mı, tarihte kim?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Kuruluş Osman dizisinde Osman Gazi'nin 2. eşi olarak bilinen Malhun Hatun karakteri dikkatleri üzerine çekti. Dizide Malhun Hatun karakterine kimin hayat vereceği merak edilmektedir. Peki ama Malhun Hatun tarihte kimdir, kaç yaşında, nasıl öldü?

Malhun Hatun kimdir?
 Bazı eserlerde Şeyh Edebali'nin kızı olarak gösterilen Malhun Hatun aslında Anadolu Selçuklu veziri olan Ömer Abdülaziz Bey'dir. Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in eşi ve ikinci padişah Orhan Gazi'in annesidir. Şeyh Edebali'nin kızı Râbi'a Bâlâ Hâtun ile karıştırılan Mal Hâtun'un babası Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey'dir. Vakfıyesinde adı Malhun binti Ömer Bey olarak gösterilmiştir. Kendi adına yapılmış, daha çok ev ortamına benzeyen türbesi bulunur. Osmanlı padişahlarının doğma büyüme yabancı kadınları sarayda Müslümanlaştırarak kendilerine eş yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatun'un Türk olduğu kesindir.Kuruluş Osman dizisinde Malhun Hatun kim olacak?

Kuruluş Osman dizisinde Malhun Hatun karakterine Yıldız Çağrı Atiksoy hayat veriyor. 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow