hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Murat Soydan kimdir, öldü mü? Murat Soydan neden öldü, hastalığı neydi?

  Murat Soydan kimdir, öldü mü Murat Soydan neden öldü, hastalığı neydi
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden biri olan Murat Soydan’dan acı haber geldi. Türk sinemasında çok sayıda eserde rol alan Soydan’la ilgili haberi kızı duyurdu. Peki, Murat Soydan öldü mü, hastalığı neydi? Sinemanın sevilen ismi usta oyuncu Murat Soydan kimdir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeşilçam'da çok sayıda yapımda yer alan usta oyuncu Murat Soydan'dan acı haber geldi. Soydan'ın vefat haberinin paylaşılmasının ardından sanatçının sevenleri baş sağlığı mesajı yayınladı.

  MURAT SOYDAN ÖLDÜ MÜ?

  Yeşilçam'ın yıldız oyuncusu Murat Soydan 83 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi Soydan'ın kızı Mehveş Soydan yaptığı açıklama ile duyurdu. Soydan açıklamasında "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı.

  MURAT SOYDAN KİMDİR?

  Gerçek adı Rüçhan Tercan olan usta oyuncu Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi.

  1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

  Murat Soydan kimdir, öldü mü Murat Soydan neden öldü, hastalığı neydi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sanat hayatına sinemada 1966 yılında "Kolsuz Kahraman" adlı filmle başlayan Murat Soydan, 200'e yakın filmde rol aldı. Dizi filmlerde de oynayan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1970'li yılların "Jön" oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit'le baş rolü paylaşmıştı.

  1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde "Zulüm" filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazandı.

  Murat Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap çıkardı.

  MURAT SOYDAN NEDEN VEFAT ETTİ, HASTALIĞI NEYDİ?

  Usta oyuncunun vefat nedeni ise henüz açıklanmadı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow