hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Oyuncu Köksal Engür hayatını kaybetti! Leyla ile Mecnun'un Ak Sakallı Dedesiydi! Köksal Engür kaç yaşında, neden öldü?

  Oyuncu Köksal Engür hayatını kaybetti Leyla ile Mecnunun Ak Sakallı Dedesiydi Köksal Engür kaç yaşında, neden öldü
  expand

  Seslendirme sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu İsmail Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti. Cengiz Bozkurt, Köksal Engür'ün vefatı hakkında açıklama yayımladı. İşte Köksal Engür'e dair bilgiler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Köksal Engür, böbrek yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Oyuncu Cengiz Bozkurt, ''Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik.'' paylaşımını yaptı. Peki ama Köksal Engür kimdir?


  Usta oyuncu Engür, özellikle son dönemde "Leyla ile Mecnun" dizisinde oynadığı "Ak Sakallı Dede" rolüyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştı.

  Köksal Engür'ün vefat haberini Cengiz Bozkurt doğruladı. Bozkurt, ''Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağolsun.'' açıklamasını yaptı. 

  Köksal Engür kimdir?

  Köksal Engür, 1946'da Kars'ta dünyaya geldi. Sanatçı, henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu "Çocuk Saati" programında kısa radyo tiyatrolarıyla mesleğe başladı.

  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü 1969'da tamamlayan sanatçı, TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini attı.

  Başarılı sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi yapımlarında rol aldı.

  Tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerde de oynayan sanatçı, "SüngerBob KareŞort" çizgi dizisinde Squitward'ü seslendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Afife Tiyatro Ödülleri'nde 1999'da "Yılın En İyi Erkek Oyuncusu", 2002'de ise "Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu" seçilen sanatçı, 2005'te 16. Ankara Film Festivali'nde "Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.

  Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams'ın yanı sıra Susam Sokağı'ndaki "Büdü" karakteriyle Red Kit çizgi filminde "Red Kit"i seslendirdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow