hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Param yok diye Alpay'ı dinleyememiştim!'

  Param yok diye Alpayı dinleyememiştim
  expand

  Şarkıcı Ferhat Göçer, ‘Alpay’a Saygı 2’ albümünde, 87 yaşındaki usta sanatçının ‘Gözlerin’ parçasını yeniden yorumladı. Alpay'ı gençlik yıllarından beri çok severek dinlediğini belisten Ferhat Göçer, pop müziğk efsanesi ile ilgili bir anısını da anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alpay, müzik kariyerini ‘Alpay’a Saygı 1’ albümüyle taçlandırmıştı. Kendine has tarzı ve çizgisi ile Türk müziğinin üstatlarından olan Alpay, saygı albümlerinin ikincisini sevenlerinin beğenisine sundu. Şarkıcı Ferhat Göçer de albümde ‘Gözlerin’ parçasını yeniden yorumladı. Klibin yönetmenliğini Deniz Karaca üstlenirken, klip Anadolu Feneri’ndeki Efsunlu Bahçe’de çekildi.

  Alpay, Ferhat Göçer’le tanışmalarının çok eskiye dayandığını belirterek, "Ferhat çok sevdiğim bir insan. Sanat camiasına girmesinde benim büyük payım var. Benim şarkı söylediğim bir lokalde sahne alıyordu. Albüm çıkarması için ben ön ayak oldum. 'Gözlerin' adlı şarkımı da çok güzel okudu’’ dedi.

   

  Pop müziğin efsanevi sesi Alpay'ı gençlik yıllarından beri çok severek dinlediğini söyleyen Ferhat Göçer; sanatçıyla olan bir anısını da anlattı:

  Alpay’ın en sevdiğim şarkılarından biri olan 'Gözlerin' isimli şarkısını seslendirdim… Duruşu kalitesi karakteri ile örnek aldığım idollerdendir Alpay…  Öğrencilik zamanlarımda Bodrum’da yazın mekana paramız yetmediği için içeri giremez yan duvardan gizli gizli dinlerdik Alpay’ı… Yıllar sonra  aynı kulüpte birlikte çalışmaya başladık… Ona anlattım bu hikayeyi, bana, "Kerata, söyleseydin bana 'konservatuar öğrencisiyim param yok' diye…  alırdım sizi içeri" dedi…  Yaklaşık 25 yıl sonra onun bu projesinde bir şarkısını okumak tüm hatıralarımı yeniden canlandırdı ve beni çok mutlu etti. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alpay, merhum sanatçı Zeki Müren hakkında hakkında çarpıcı sözler söylemişti.  "On kulağım olsa biriyle Zeki Müren dinlemem" diyen Alpay "Zeki Müren abartılı üslubu ve Türkçe'siyle Türk Sanat Müziği'ni katletmiştir. Ölçüsüz tavırlarıyla Türkiye'de kötü örnek olmuştur" diye eklemişti.

   

  Alpay, "Müthiş ağdalı bir üslupla söyledi şarkılarını Zeki Müren. Bana hiçbir duygu vermez çünkü duygusuz söyler, rol yapar. Türkçe de 'Reca ederim' diye bir şey var mıdır?. 'Rica ederim' dersin. Türkçe'yi çok iyi konuştuğu söylenen Zeki Müren bilakis Türkçe'yi de, Türk Sanat Müziği'ni de abartılı bir üslup kullanarak bozmuştur" demişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow