hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türker İnanoğlu kimdir, neden öldü? Türker İnanoğlu'nun yaşamı Gülşen Bubikoğlu ile evlenmişti!

  Türker İnanoğlu kimdir, neden öldü Türker İnanoğlunun yaşamı Gülşen Bubikoğlu ile evlenmişti
  expand

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu'nun kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini söyledi. Peki ama Türker İnanoğlu kimdir, kaç yaşında vefat etti?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, geçirdiği ani rahatsızlık sonucu bugün hastaneye kaldırılan yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu'nun hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca paylaşımında, "Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük." ifadelerine yer verdi.

  Türker İnanoğlu kimdir?

  Türker İnanoğlu 18 Mayıs 1936'da Karabük'te dünyaya geldi. 1957 yılında Tatbikî Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda öğrenciyken, yönetmen yardımcısı olarak sinema alanına girdi. Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlere asistanlık yaptı. 1959 yılında Senden Ayrı Yaşayamam başlıklı filmle yönetmenliğe başladı. 1960 yılında Erler Film adıyla kendi film yapım şirketini kurdu.

  İnanoğlu, 1979 yılında Ulusal Video Film Anonim Şirketi unvanıyla bir şirket kurarak Türkiye’yi video ile tanıştırdı. Ulusal Video, Türkiye'de ilk kez video kaset dağıtımı başlattı ve bir çığır açtı.

  1985 yılında Ulusal Radyo Televizyon Anonim Şirketi unvanıyla bir televizyon stüdyosu kurdu ve çok sayıda televizyon yapımına imzasını attı. 1994 yılında Türkiye'nin ilk özel televizyon kanallarından olan atv'yi kurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Beyoğlu'nda Atlas Sineması, Şişli'de Kent Sineması, Kavacık'ta Boğaziçi Sinemaları'nın da sahibi olan İnanoğlu, 2005 yılında İstanbul'un Maslak semtinde Türker İnanoğlu Maslak Show Center'ı (TİM) açtı.

  Türker İnanoğlu'nun oyuncu Filiz Akın'la 1964 yılında yaptığı evlilikten İlker İnanoğlu dünyaya geldi. Filiz Akın'dan ayrıldıktan sonra 1975 yılında Gülşen Bubikoğlu ile evlendi ve bu evlilikten Zeynep isminde bir kızı oldu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow