magazin haberleri

Köşe yazarı Oray Eğin'den Elif Şafak'a eleştiri: İlgi çekmek istiyor

Yazar Elif Şafak, TED Talks'ta yaptığı konuşmada biseksüel olduğunu açıkladı. Köşe yazarı Oray Eğin, twitter hesabı üzerinden Şafak'ın bu açıklamasını eleştirdi.Biseksüel olduğunu açıklayan Elif Şafak bunu bugüne kadar kamusal alanda söyleyecek cesareti olmadığını söyledi.

Elif Şafak'ın açıklamalarını sosyal medyada eleştiren Oray Eğin " Elif Şafak yıllardır bildiğimizi şimdi ilgi çekmek adına açıkladı" dedi.
Habertürk gazetesinde yer alan habere göre twitter hesabından eleştirilerine devam eden Eğin şunları yazdı;

"Elif Şafak yıllardır bildiğimizi şimdi ilgi çekmek adına açıkladı, şapkadan çıkartacak yeni tavşan bulamayınca buna kaldı. Biseksüelliğini gizlemesinin nedeni Türkiye'ymiş. Bundan bile muhaliflik payesi çıkartacak. Onunki çıkarseksüellik işine gelince değişiyor."
Şafak TED Talks'ta özetle şunları söylemişti:
"Tabi ki yazarlar olarak bir her zaman hikayeler kovalarız, ancak aynı zamanda suskunluklar hakkında konuşamadığımız şeyler; siyasi, kültürel tabular ve kendi sessizliğmiz suskunluğumuzla da ilgiliyizdir. Ben her zaman azınlık hakları konusunu yüksek sesle açıktan konuşan ve üzerinde etraflıca yazan biri oldum, kadın hakları LGBT hakları.


Fakat bu konuşma hakkında düşünceler içinde iken, arkasından gelecek karalanmaktan, alay, nefret ve stigma konusu olmaktan çok korktuğum için hiçbir zaman kendimin biseksüel olduğumu kamuya açık alanda konuşma cesaretini göstermediğimin farkına vardım. Fakat birisi hiç kimse durumun karmaşıklığı nedeniyle sessiz kalmamalıdır."
Elif Şafak: "Otosansürden konuşamıyoruz"
Yazar Elif Şafak 2014 yılında CNN TÜRK'te yayınlanan Hafta Sonu Keyfi programında Hakan Çelik'in konuğu olmuş, "Otosansürden konuşamıyoruz" demişti.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS