Orgeneral Hulusi Akar'dan ABD'ye mesaj: 'Müsaade etmeyeceğiz'

Orgeneral Hulusi Akar'dan ABD'ye mesaj: 'Müsaade etmeyeceğiz'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, "PKK’nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG'nin 'operasyonel ortak' adı altında desteklenmesi ve silahlandırılmasına müsaade edemeyiz ve etmeyeceğiz. Bu hatadan en kısa sürede dönüleceğini umuyoruz" dedi.

NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'e giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ABD'nin YPG'den "sınır gücü" oluşturmasına tepki gösterdi.


Başbakan Yıldırım: ABD terör örgütüyle bir oluyor


AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı'nın açılış oturumunda söz alan Orgeneral Akar, üye ülkelerin genelkurmay başkanlarına hitaben konuştu. 


Akar, "NATO, terörizmle mücadele söz konusu olduğunda, terörist örgütler arasında ayrım yapmamalıdır" ifadesini kullandı.


Son dakika... Türkiye'den ABD'ye YPG tepkisi


"DEAŞ ile mücadele ne kadar önemliyse PKK/PYD/YPG, FETÖ ile mücadele de o kadar önemlidir" diyen Akar, "PKK'nın bir uzantısı olduğu açık delillerle ispatlanmış olan terör örgütü YPG'nin 'operasyonel ortak' adı altında desteklenmesi ve silahlandırılmasına müsaade edemeyiz ve etmeyeceğiz. Bu hatadan en kısa sürede dönüleceğini umuyoruz" diye konuştu.


Akar'ın konuşmasında Türkiye'nin beklentilerini ve terör örgütleriyle mücadelesinde kararlılığını net şekilde ortaya koyduğu bildirildi.


Orgeneral Akar, Brüksel'de ABD'li mevkidaşı Orgeneral Dunford ile de görüşecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS